Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ella Petrová
2. prosince 2024 v 16:32
Čas čtení 1:06

Umělkyně vydělávají až o 40 procent méně než umělci, říká britské srovnání

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Umělkyně vydělávají až o 40 procent méně než umělci, říká britské srovnání
Zdroj: Necip Duman/pexels/volně k užití

Společnost Design and Artists Copyright Society přišla s novými daty o tom, že příjmy britských umělců od roku 2010 výrazně klesly. Situace se týká vizuálních umělců, tedy malířů, grafiků, fotografů, sochařů a podobně.

Průměrný roční plat vizuálních umělců podle výzkumu University of Glasgow činí 12 500 liber, což je v přepočtu 381 250 korun. Je to o téměř polovinu méně než příjem lidí s minimální mzdou na plný úvazek. Ti průměrně ročně vydělávají 23 795 liber, v přepočtu 725 748 korun.

Důležité je podotknout, že výrazné rozdíly v odměňování jsou i genderově podmíněné, jelikož vizuální umělkyně vydělávají o 40 procent méně ve srovnání s muži. Mají jen 7500 liber (228 750 korun). Dalším faktorem je socioekonomické prostředí. Umělci a umělkyně z privilegovaného zázemí rovněž generují v průměru o 40 procent více než ti, kteří pocházejí z chudších poměrů.

K situaci se vyjádřila umělecká kritička Gabrielle de la Puente: „Tolik z nás má dojem, že umění je nástrojem dobra, a proto musí být dobrý i umělecký průmysl, který podporuje kreativitu. [...] Mám pocit, že vše, s čím jsem zápasila, je faktické, strukturální a děje se to ostatním lidem, jako jsem já.“


Co za pokles příjmů pro umělce může? Prý se jedná o kombinaci škrtů ve financování, inflace a vzestupu AI. Zpráva také poukázala na brexit jako na potenciální faktor, přičemž více než polovina dotázaných umělců zaznamenala po brexitu změny v poptávce po jejich službách ve Spojeném království nebo v EU.

17. června 2025 v 14:00 Čas čtení 2:36 Tipy na výstavy v Praze: Partnerský dialog, surrealismus Davida Lynche nebo intervence do veřejného prostoru Tipy na výstavy v Praze: Partnerský dialog, surrealismus Davida Lynche nebo intervence do veřejného prostoru

Řešením by podle de la Puente mohlo být zavedení základního příjmu (nebo také nepodmíněného příjmu) pro umělce, které se právě pilotuje v Irsku. „Dvěma tisícům umělců dávají 325 euro (zhruba 8 200 korun) týdně v rámci pilotu, který běží od roku 2022 do roku 2025,“ říká. „Doufám, že umělci dostanou čas a prostor k tomu, aby seriózně rozvinuli svou tvůrčí praxi bez absurdního tlaku, že cokoli, co vyrobí, musí generovat profit,“ dodala de la Puente.

Domů
Sdílet
Diskuse