Alespoň to tvrdí zpráva Americké kardiologické asociace. Podle ní se v posledních dvou prosincových týdnech prudce zvyšuje počet infarktů a mrtvic, přičemž rekordním dnem je pak 25. prosinec, kdy se v Americe slaví Štědrý den.
V Evropě na tom jsme podobně. Podle švédského výzkumu se na našem kontinentu nejvíce srdečních a mozkových příhod stane 24. prosince kolem desáté večer. S odkazem na zmíněné výzkumy to píše Česká televize.
Je to vlastně trochu paradox: období, které má znamenat klid a odpočinek, se pro mnoho z nás stává spíše zdrojem stresu z vánočních dárků a rodinných setkání. Svou daň si také nepochybně vybírá i vánoční hodování. Ostatně jak říká známý vtípek o české štědrovečerní večeři, salát a ryba na talíři zdravě opravdu jenom zní.
„Pro někoho je toto období radostné, ale pro jiné může být rozrušující nebo stresující, truchlí nad ztracenými blízkými, zvládají velká sváteční setkání nebo jednají s příbuznými. Zátěž zvyšují například stres během svátků, ale také narušení rutiny spojené s nedostatkem spánku a vyšší konzumace alkoholu,“ vysvětluje docentka kardiologie na americké Northwestern University Patricie Vassall.
Příliš mnoho vaječňáku, rodinné návštěvy a stres také mohou zapříčinit, že si lidé zkrátka zapomenou vzít léky. A právě taková kombinace pak způsobuje maléry.
Další z příčin je ale i počasí. „Nízké teploty způsobují zúžení cév, což zvyšuje krevní tlak a nutí srdce pracovat intenzivněji při pumpování krve,“ doplňuje Patricie Vassall.
Co s tím? Americká kardiologická asociace doporučuje nebýt příliš dlouho venku a když už, tak se na procházku dobře obléknout. Opatrně i s alkoholem a přejídáním a obzvláště dávej pozor na své starší příbuzné. I na vánoční oslavy se dá uplatnit heslo „better safe than sorry“, a tak neváhej pomoc volat jakmile bys zaznamenal*a cokoliv podezřelého.