Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Magdaléna Trajerová
včera 14. ledna 2025 v 11:10
Čas čtení 1:01

Českem se rychle šíří nový podvod na Messengeru, kyberšmejdi kradou profily. Jak se chránit?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Českem se rychle šíří nový podvod na Messengeru, kyberšmejdi kradou profily. Jak se chránit?
Zdroj: Unsplash/FLY:D/volně k užití

Kyberšmejdi přišli na nový způsob, jak ze svých obětí vylákat přihlašovací údaje na Facebook. Vydávají se za pracovníky společnosti Meta, která sociální síť vlastní.

Na první pohled nejde o nic podezřelého. Uživatelům přijde zpráva na chatovací aplikaci Messenger označená jako „důležité oznámení“. Píše se v ní, že příjemce porušil komunitní pravidla Facebooku a jeho profil tak musí být deaktivován. Odesílatelem je účet pojmenovaný jako SP Meta. Zpráva zároveň poskytuje odkaz, na kterém se uživatel proti deaktivaci svého profilu může bránit. Informuje o tom server Novinky.

14. ledna 2025 v 7:00 Čas čtení 7:19 Squid Game jako zrcadlo korejské společnosti. Co nám v seriálu uniká? Squid Game jako zrcadlo korejské společnosti. Co nám v seriálu uniká?
hacker
Zdroj: Pixabay/B_A/volně k užití (ilustrační obrázek)

„Rádi bychom vás informovali, že vaše stránka a účet byly trvale pozastaveny kvůli neobvyklým aktivitám, porušení zásad platformy a balvanu předpisů. Toto chování může mimo jiné zahrnovat podvodné praktiky, spamování nebo akce, které poškozují zkušenosti ostatních uživatelů. Pokud si myslíte, že je to chyba, prosím ověřte, aby nedošlo k omylu deaktivaci,“ stojí v podvodné zprávě.

Uživatelé mají údajně dvanáct hodin na to, aby nařčení vyřešili, jinak jim bude účet definitivně deaktivován. Podvodníci přitom chytře připojují odkaz, přes nějž se má oběť na sociální síť přihlásit a případ vyřešit. Ten ovšem nevede na oficiální stránky Facebooku, ale na phishingový web. Kyberšmejdi se tak dostanou k přihlašovacím údajům uživatele, které následně zneužijí a profil ukradnou. Lidé pod nátlakem nepřemýšlejí nad možným rizikem a své heslo jim naservírují na zlatém podnose.

12. ledna 2025 v 7:00 Čas čtení 10:43 Kontaktovala nás známá sexuálního predátora, kterého jsme vypátrali v reportáži: „Snažil se sblížit s mou dcerou“ Kontaktovala nás známá sexuálního predátora, kterého jsme vypátrali v reportáži: „Snažil se sblížit s mou dcerou“

Jakmile se podvodníci do cizího účtu dostanou, změní heslo i jméno profilu. Ukradený účet pak dále zneužívají a pomocí něho napadají přátele okradeného uživatele. Podvod se tedy šíří jako lavina.

Pokud jsi takovou zprávu taky dostal*a, odkaz neotvírej. Facebook nikdy neřeší porušení pravidel přes zprávy na Messengeru. Skutečná upozornění na nevhodné chování najdeš jedině přímo na profilu pod tlačítkem zvonečku. Pokud si chceš svůj účet zabezpečit, nastav si dvoufázové ověření.

Domů
Sdílet
Diskuse