Momentálně probíhají jednání o zrušení přijímacích řízení na střední školy. Nejdříve by k němu mělo dojít v roce 2032, až první deváťáci absolvují výuku podle nového rámcového vzdělávacího programu pro základní školy, představeného na konci loňského roku.
V současnosti žáci hlásící se na víceletá gymnázia z pátých a sedmých tříd a na maturitní obory středních škol z devátých tříd skládají jednotnou přijímací zkoušku, kterou připravuje státní organizace Cermat. Zkouška je složená z českého jazyka a matematiky. O změnách informuje server iDNES.
Zavede se plošné testování páťáků a deváťáků
Ministerstvo školství, Národní pedagogický institut, Česká školní inspekce a Cermat společně dávají dohromady podobu národního ověřování v takzvaných uzlových bodech. Plošné testování, ke kterému bude docházet v páté a deváté třídě, by mělo být sestaveno z ověřovacích úloh v rámci všech předmětů. Začne se však prý českým a cizím jazykem a matematikou. Ověřovat by se mělo také osvojení klíčových kompetencí a základních gramotností.
Testovat se budou i žáci třetích tříd
Kromě páté a deváté třídy chce ministerstvo zavést testování také ve třetí třídě. Zde by se však nejednalo o plošné testování, nýbrž pouze zjišťování úrovně čtenářské a logicko-matematické gramotnosti.
Nový vzdělávací program schválil ministr školství Mikuláš Bek z hnutí STAN na konci minulého roku, oficiálně představen byl tento týden. Školy podle něj mohou dobrovolně začít vyučovat od příštího školního roku v prvních a šestých třídách základních škol s tím, že povinně na něj všechny přejdou v těchto ročnících od září 2027. Od roku 2031 by se podle nového vzdělávacího programu mělo učit ve všech třídách.
Veřejné výsledky poskytnou zpětnou vazbu
Ministerstvo plánuje výsledky plošného testování zveřejňovat, podobně jako se to děje například u maturitních zkoušek. Zastává názor, že testování poskytne zpětnou vazbu jak školám, tak i samotným žákům.