„Filmový průmysl v Americe UMÍRÁ velmi rychlou smrtí,“ napsal prezident na svou sociální síť Truth Social a označil americké produkce točící v jiných zemích za „hrozbu pro národní bezpečnost“.
Česká republika se v posledních letech stala populárním místem pro produkce z Hollywoodu. Do Česka zavítal ve druhém díle své série filmů Spider-Man, Ryan Gosling zde natočil film The Grey Man a v červnu půjde do kin spin-off Johna Wicka snímek Ballerina s Anou de Armas v hlavní roli, který se také točil převážně u nás.
V příspěvku Trump oznámil, že pověřil Ministerstvo obchodu a obchodní zástupce Spojených států, aby: „ihned začali proces zavedení 100procentní daně na všechny filmy, které jsou produkovány v zahraničí,“ a příspěvek ukončil parafrází na MAGA citát: „WE WANT MOVIES MADE IN AMERICA, AGAIN!“ Trump se k clům posléze vyjádřil ještě jednou.
Guvernér Kalifornie Gavin Newsom už stačil reagovat ve svém vlastním vyjádření, že nebude toto rozhodnutí podporovat. Přímo k zmíněným daním se nevyjádřil, ale k důvodu uvalení daní jeho tým argumentoval, že Trump k tomu „není právně autorizován.“
Stejně tak dost možná bude reagovat i zbytek Hollywoodu a hlavně světa a je dost možné, že americký prezident svůj záměr zase rychle obrátí, jakmile si uvědomí, že tamější filmový průmysl do velké míry žije i díky zahraničním pobídkám. Nemluvě o tom, jak by cla ovlivnila obří část televizní tvorby, která vzniká mimo hranice USA.

Jak fungují české pobídky
Ostatně server The Hollywood Reporter uvádí výše zmíněnou Ballerinu i jako příklad filmu vyrobeného v zahraničí, konkrétně v České republice. Od ledna letošního roku zde došlo k významné reformě programu filmových pobídek, jejichž cílem je posílit naši pozici jako přední destinace pro zahraniční filmové a televizní produkce.
Podle nového audiovizuálního zákona se pobídky pro produkce zvýšily z 20 na 25 procent způsobilých místních výdajů. Maximální výše slevy na jeden projekt se navíc ztrojnásobila ze 150 milionů korun na 450 milionů.
Cílem těchto změn je přilákat větší produkce a zvýšit konkurenceschopnost země ve světovém filmovém průmyslu. Česká filmová komise uvádí, že v zemi ročně vznikají desítky zahraničních filmů, televizních seriálů a dalších audiovizuálních děl, které využívají jejího příznivého produkčního prostředí. Za zmínku například kromě již zmíněných stojí i seriálový Blade Runner 2099, který bude mít premiéru letos na streamovací službě od Amazonu.
Jestli by případná cla byla uvržena i na něj, nebo by jako již natočený projekt dostal výjimku, není z prezidentova návrhu jasné.