Takto dopadly rumunské prezidentské volby.
V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil centristický starosta Bukurešti Nicușor Dan, který podle předběžných výsledků téměř úplného sčítání hlasů získal kolem 54 procent hlasů. Jeho soupeř, euroskeptický nacionalista George Simion, získal 46 procent hlasů, informovaly agentury AFP a Reuters.
Volby byly považovány za klíčové pro budoucí směřování země, která sousedí s Ukrajinou. Rumunský prezident má pětiletý mandát a významné rozhodovací pravomoci v otázkách národní bezpečnosti a zahraniční politiky, připomíná AFP. Po sečtení 96 procent hlasů vedl Dan s 54,3 procenta, zatímco Simion měl 45,7 procenta.
Dan za Simionem, stoupencem amerického prezidenta Donalda Trumpa, v průzkumech zaostával několik týdnů a předstihl ho až v posledním průzkumu v pátek.
Vítězství nad dezinformacemi
Proevropský starosta Bukurešti, který kandidoval jako nezávislý, po zveřejnění exit pollů prohlásil, že rumunská společnost ukázala působivou sílu a že volby byly o společenství lidí, kteří chtějí dialog, a ne nenávist. Dan v kampani sliboval podporu právního státu, Ukrajiny, transparentnosti a orientaci na EU a NATO.

Simion, lídr krajně pravicové Aliance pro sjednocení Rumunů (AUR), tvrdil, že podle sčítání hlasů má před svým soupeřem náskok 400 000 hlasů. Prohlásil, že jeho vítězství je jasné a že bude prezidentem všech Rumunů.
V prvním kole voleb jasně zvítězil Simion se ziskem 40,96 procenta hlasů, druhý byl Dan, který získal 20,99 procenta. Před oběma koly hlasování odborníci varovali před zvýšeným výskytem dezinformací na internetu.
Rumunské prezidentské volby se opakují poté, co soud zrušil výsledky voleb hlavy státu v roce 2024 kvůli obvinění z ruského vměšování a manipulace se sociálními médii, které údajně zvýhodňovaly krajně pravicového kandidáta Călina Georgescua. Rumunské orgány varovaly před pokusy zahraničních aktérů ovlivnit volby a před opakováním.