Tisíce lidí se v úterý shromáždily v Kyjevě a dalších ukrajinských městech, aby vyjádřily nesouhlas s kontroverzním zákonem, který výrazně omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních orgánů v zemi.
Protestující prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvali, aby zákon vetoval. Jednalo se o první velký protivládní protest od začátku války s Ruskem, která začala před více než třemi lety, informuje TASR podle agentury AP.
Ukrajinský jednokomorový parlament, Nejvyšší rada, v úterý schválil legislativu zpřísňující dohled nad dvěma institucemi – Národním protikorupčním úřadem Ukrajiny (NABU) a Specializovanou protikorupční prokuraturou (SAP). Kritici varují, že zákon by mohl oslabit jejich nezávislost a posílit vliv Zelenského okolí na vyšetřování korupčních případů. Podle webových stránek parlamentu prezident zákon v úterý večer již podepsal.
Boj proti korupci je klíčový pro snahu Ukrajiny vstoupit do Evropské unie a udržet si přístup k miliardám dolarů na pomoc od západních partnerů. Schválení zákona podle AP vyvolalo v zemi veřejné pobouření, přičemž někteří tvrdí, že jde o větší morální úder než pravidelné ruské útoky dronů a raket.
Mnoho demonstrantů drželo transparenty s nápisy jako „Vetuj zákon“, „Chraň protikorupční systém, chraň budoucnost Ukrajiny“ nebo jednoduše „Jsme proti“.
Podle AP v davu převládal hněv a frustrace. Někteří účastníci viní vedení země, že upřednostňuje loajalitu a osobní vazby před bojem proti korupci. „Ti, kteří přísahali, že budou chránit zákony a ústavu, se rozhodli chránit své lidi – i na úkor ukrajinské demokracie,“ konstatoval veterán Oleg Simoroz, který po zranění v roce 2022 přišel o obě nohy.
Změny poskytují generálnímu prokurátorovi nové pravomoci v případě vyšetřování a řízení vedených NABU a SAPO. „Pokud tento zákon vstoupí v platnost, šéf SAPO se stane pouze formální figurkou, zatímco NABU ztratí nezávislost a promění se v oddělení generální prokuratury,“ uvedly obě instituce ve společném prohlášení na sociální síti Telegram.
Kritika přišla také ze strany Evropské unie. Komisařka pro rozšíření Unie Marta Kos označila novou legislativu za závažný „krok zpět“. „Dnešní hlasování mě vážně znepokojuje... Zrušení klíčových pojistek na ochranu nezávislosti NABU je závažným krokem zpět,“ napsala v příspěvku na sociální síti X. Dodala, že nezávislost NABU a SAP „je nevyhnutelná“ v rámci snah země o vstup do EU.
Během války se na Ukrajině konalo několik protestů, které se však zaměřovaly převážně na návrat válečných zajatců nebo pohřešovaných osob. Demonstrace však na Ukrajině zůstávají tradičním prostředkem veřejného tlaku.
Minulý týden Zelenskyj přistoupil k personálním změnám ve vládě, které byly obecně vnímány jako další krok k posílení moci jeho nejbližšího okolí, poznamenala agentura AP.