Utah se stal ve čtvrtek prvním americkým státem, který se pokouší zákonem omezit přístup mladistvých k sociálním médiím. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AP.
Republikánský guvernér Utahu Spencer Cox podepsal několik opatření k omezení času a místa, kde budou moci děti používat sociální média. Má to také zabránit společnostem spravujícím sociální sítě, aby lákaly děti na své stránky.
Guvernér Cox citoval několik studií, které „globálně prokázaly souvislost“ mezi špatným duševním zdravím a časem stráveným na sociálních sítích u mládeže. Zároveň vyjádřil naději, že právní předpisy omezující přístup dětí k „těmto velmi škodlivým aplikacím“ se podaří přijmout nejen v Utahu, ale v celé zemi.
Na podobných zákonech pracují také americké státy Arkansas, Texas, Ohio a Louisiana. Podle zákona musí technologické společnosti poskytnout rodičům přístup k účtům jejich dětí a určuje také pro mladistvé zákaz používání sociálních médií v době od 22:30 do 6:30. Potřebné je také ověření věku všech obyvatel Utahu na sociálních sítích.
Kromě ustanovení rodičovského souhlasu by společnosti sociálních médií měly navrhnout nové funkce, aby se zakázala propagace reklam pro nezletilé. Vyhledávání a cílená reklama jsou však pro mnoho společností v oblasti sociálních médií dva klíčové mechanismy generující příjmy, cituje TASR AP.
Tento krok reaguje na rostoucí obavy rodičů i politiků, jak duševní zdraví mladých lidí negativně ovlivňují například platformy TikTok, Instagram a další. Zákon v Utahu byl podepsán ve stejný den, kdy šéf TikToku vypovídal na půdě Kongresu mimo jiné i o vlivu této platformy na duševní zdraví teenagerů. Zákon vstoupí v platnost v březnu 2024 a guvernér Cox předpokládá, že společnosti vlastnící sociální média jej napadnou u soudu. Lobbisté z technologického průmyslu totiž tento krok odsoudili a označili jej za protiústavní.