Ve čtvrtek odpoledne měla odstartovat raketa Evropské kosmické agentury, která má na třech ledových měsících Jupiteru hledat podmínky vhodné pro život. Na části sondy se podíleli i čeští vědci.
Juice poletí k Jupiteru osm let, další čtyři roky by tam měla zkoumat jeho měsíce Callisto, Europu a Ganymed. Cílem je zjistit, jestli jsou pod povrchem tří ledových měsíců tekuté oceány, kde by mohly být podmínky vhodné pro život. Mise by mohla pomoci určit, zda podmínky ve skrytých oceánech měsíců mají alespoň šanci podporovat jednoduché mikrobiální organismy. Jedná se o nejambicióznější akci Evropské kosmické agentury (ESA).
Juice provede 35 průletů v blízkosti největších měsíců, přičemž se dostane do vzdálenosti 400 km od jejich povrchu. Poté se usadí na oběžné dráze Ganymedu.
Přístroje pomohou získat nové informace o podpovrchových oceánech
Vesmírná loď nese celkem 10 přístrojů, včetně různých kamer, detektorů částic, radaru pro mapování podpovrchových útvarů, součástí je i tzv. lidar, který se používá k vytváření 3D map povrchového terénu.
Co přesně sonda prozkoumá, přiblížila profesorka Michele Dougherty: „Budeme znát hloubku oceánu, obsah soli, jak hluboká je kůra nad oceánem a zda je oceán v kontaktu se skalnatým pláštěm,“ řekla pro BBC. „Porozumíme vnitřní struktuře Měsíce a z jiných přístrojů, které zkoumají povrch, budeme schopni zjistit, jestli je na něm organický materiál,“ vysvětluje vědkyně.
ESA na projektu první evropské sondy, která prozkoumá Jupiter, pracuje už od začátku minulého desetiletí. Celkově projekt stál 1,6 miliardy eur, tedy 37,6 miliardy korun. Na vývoji a testování sondy a zařízení se podílelo přes 2000 lidí ze 23 zemí včetně českých vědců.
Start rakety lze sledovat živě na stránkách ESA.
Zprávu jsme aktualizovali o informace týkající se odložení startu rakety.