V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se vylíhlo mládě vzácné a ohrožené želvy skalní. Pokud přežije, půjde o první úspěšný odchov druhu v safari parku, informuje ČTK. Podle typického placatého krunýře se jí také říká palačinková želva.
Mládě se vylíhlo zcela bez přičinění lidí přímo v pavilonu Vodní světy, píše ČTK. „Chovatel našel ráno v jedné z prohlubní expozice dvě vejce. Když chtěl potom místo jako obvykle narosit, ze substrátu se vyhrabalo mládě,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský. Pod povrchem mohlo mládě čekat i pár dnů.
Safari park chová želvy skalní od roku 2000. Dosud se je nepovedlo odchovat. Zatím jediné mládě z roku 2005 uhynulo ve věku tří měsíců. „Inkubace želv skalních je velice složitá. V rámci správného vývoje zárodku je nutné střídání teplot,“ uvedl Podhrázský.
Želvy skalní se od ostatních suchozemských druhů želv velmi liší. Mají placatý krunýř, který je měkký a pružný. Je to přizpůsobení životu ve skalách, které jsou jim často jediným úkrytem. Většinu dne stráví ukryté v puklině. Když se v ní zaklíní, nemá predátor mnoho šancí dostat je ven a sežrat. Na rozdíl od jiných želv jsou velmi mrštné a zvládnou šplhat po takřka kolmých skalních stěnách.
Kde můžeš želvy navštívit?
Pozorní návštěvníci dvorské zoo mohou dvě dospělé želvy skalní pozorovat v pavilonu Vodní světy v expozici s kamennými palandami simulujícími pukliny a skalní výchozy. Mládě bude zatím žít v zázemí zoo.