Na odpadkových vorech z plastů přežívají živočichové. Až 80 procent bezobratlých druhů z pobřežních oblastí se tak dostalo na otevřené moře.
Studie zjistila, že pobřežní živočichové, jako jsou korýši či měkkýši, si na volném moři vytvářejí domov z odpadků. Výzkum vyšel v pondělí v článku časopisu Nature Ecology & Evolution. Zmíněné mořské druhy přežívají na vorech z plastového odpadu. Objev studie tak odhaluje nové ekosystémy, které vznikají v důsledku lidského znečišťování.
Ve Velké tichomořské odpadkové skvrně mezi Kalifornií a Havají je až 80 tun nahromaděného odpadu. Žije v něm několik druhů živočichů včetně sasanek nebo korýšů. Kromě přežívání se jim daří i rozmnožování.
Na odpadkové skvrně žije 484 druhů tvorů
Plastové vory, které se na rozdíl od dřevěných rychle nerozkládají, umožňují tvorům přístup na otevřené moře. Dostanou se tam tak druhy, které jej nikdy předtím neosídlily. Vědci identifikovali celkem 484 bezobratlých živočichů žijících na odpadkové skvrně. Až 80 procent těchto druhů běžně žije v pobřežních oblastech.