Situace v Srbsku začíná být čím dál složitější.
Studentské protesty v Srbsku trvají už osm měsíců. 28. června, na Vidovdan (den, kdy si Srbové připomínají padlé mučedníky z bitvy na Kosově poli), zaplnily Bělehrad velké demonstrace. Tentokrát se ale lišily v jednom podstatném: studenti dali po deváté hodině večer jasně najevo, že od té chvíle už protesty nejsou jen studentské. Symbolicky dali „zelenou“ všem občanům, aby vyjádřili svou nespokojenost a zapojili se do občanské neposlušnosti. Zároveň ale zdůraznili, že násilí odmítají.
Jasné ultimátum
Ještě před sobotním protestem dali studenti prezidentovi Aleksandaru Vučićovi ultimátum. Chtěli dvě věci: aby vyhlásil volby a aby rozpustil takzvaný „Ćacilend,“ což je stanové „městečko,“ které už několik měsíců zabírá park před budovou parlamentu a slouží jako podpora prezidentovi.
Oficiálně tam měli stanovat „studenti, kteří se chtějí učit“ a bojovat o návrat na fakulty. Ve skutečnosti se ale ukázalo, že většinu tvoří lidé napojení na vládnoucí stranu, osoby s bohatou kriminální minulostí nebo najatí komparzisté, kteří tam za denní mzdu sedí, leží a jí. Ve dne v noci jsou hlídáni policií a běžní občané se k parku vůbec nemohou přiblížit.

Vučić ale oba jejich požadavky odmítl ještě dřív, než vůbec vypršel stanovený čas.
Občanská neposlušnost
Protestu se podle nezávislé skupiny Arhiv javnih skupova zúčastnilo přibližně 140 tisíc lidí. Hlavním požadavkem bylo vyhlášení předčasných voleb, které prezident Aleksandar Vučić nechce vyhlásit. Promluvili tam studenti, profesoři, ale i rektor Univerzity v Bělehradě Vladan Djokić.
„Volby jsou jednoznačně jediným prostředkem řešení společenské krize způsobené kroky vlády, které jsou nepochybně v rozporu se zájmy lidu. Dnes, 28. června 2025, prohlašujeme současnou vládu za nelegitimní," uvedla jedna studentka v závěrečném projevu.
Krátce po deváté hodině si studenti sundali žluté bezpečnostní vesty a prohlásili, že od této chvíle již nejde o studentský protest. Následovaly četné incidenty v centru Bělehradu, kde policie zatýkala lidi.
Na rozdíl od předchozích protestů, které byly klidné a nenásilné, na bělehradském protestu policie střílela slzný plyn a použila ohlušující granáty. Krátce poté uspořádalo ministerstvo vnitra tiskovou konferenci, na které vystoupil šéf policie Dragan Vasiljević. Podle něj bylo zraněno šest policistů a policie použila podle jeho slov „minimální sílu“, aby zabránila útokům na policii a stát.

Blokády v celém Srbsku
Den po protestech 28. června začaly blokády ulic jak v Bělehradě, tak i v dalších srbských městech. Protestující občané a studenti začali blokovat hlavní ulice a křižovatky tím, že staví popelnice do cesty a zajímavým způsobem blokování dopravy bylo přecházení stejného přechodu pro chodce více než stokrát.
Navzdory tomu, že blokády měly být mírumilovný způsob, jak ukázat nespokojenost a sílu občanské neposlušnosti, policie se k protestujícím tak „mírumilovně“ nechovala. Právě naopak. Desítky studentů i občanů byly zatčeny, a ne vždy šlo jen o formální zatýkání. V některých případech docházelo k brutální agresi, kterou mnozí popsali jako naprosto neadekvátní. Policisté tahali lidi po zemi, jako by šlo o zatčení kriminála, který spáchal nějaký obrovský zločin, kopali do nich a mlátili je.
„Studenti už víc než sedm měsíců bojují proti korupci v naší zemi a teď nastal čas, aby i obyčejní občané Srbska ukázali, že dokážou být neposlušní vůči pravidlům, která korupci podporují. Od 28. června lidé začali jednat sami od sebe tím, že blokují velké křižovatky po celém Srbsku i v Bělehradě. V podvečerních hodinách i dnes všichni čekají, kdy zase přijde na řadu policejní brutalita, která je už na denním pořádku. Každý den je zatýkáno víc a víc studentů jen proto, že klidně protestují v ulicích, a všichni můžou vidět, jak policie brutálně útočí na lidi jen proto, že chtějí protestovat,“ popsal pro Refresher situaci student bělehradské univerzity Mihajlo Stevanović.
Porušení autonomie univerzity
„Prostor vysoké školy je nedotknutelný a příslušníci státních orgánů do něj nemohou vstupovat, ledaže by došlo k ohrožení obecné bezpečnosti, života, tělesné integrity, zdraví nebo majetku,“ stanoví Článek 8 srbského Zákona o vysokých školách.
Přesto ale v noci 2. července došlo k jeho porušení. Příslušníci policie v plné výstroji pro potlačování demonstrací, se štíty a helmami, dorazili ke vchodu na Právnickou fakultu, kde se nacházela skupina studentů, které následně zadrželi a odvedli.
„Právě teď se před Právnickou fakultou policie vrhla na studenty a bušila na vchod fakulty.
Studenti tam jen tiše seděli, když najednou přijely policejní vozy na křižovatku a policajti se bez varování rozběhli přímo na ně!“ napsala Právnická fakulta v blokádě na sociální síti X.
Studenti pak před vchodem do budovy technických fakult nakreslili červenou čáru. „Fakulty u nás mají autonomii, takže policie do nich nesmí vstoupit, pokud k tomu nedá souhlas děkan. Červená čára ukazuje, kde začíná pozemek fakulty. Včera v noci ale policie vstoupila na půdu Právnické fakulty, a proto se dnes naši studenti rozhodli tu čáru nakreslit, aby každý viděl, kde začíná autonomie naší fakulty,“ uvedla pro Refresher studentka Fakulty architektury bělehradské univerzity Sofija Savić.
Studenti jsou označováni za teroristy
Stejně jako před každým větším protestem studentů, tabloidní média a státní televize, které vlastní vládnoucí strana, mluvily o studentech jako o „rozzuřené chásce“, „teroristech“ a „extremistech“, kteří na protest 28. června chystají „krveprolití“.
Kritiku si neodnesli jen studenti, ale dokonce i jeden z nejlepších tenisových hráčů světa a nejlepší srbský sportovec Novak Djoković, který podporuje studenty. Na Wimbledonu nedávno ukázal gesto „pumpování,“ což je nejpopulárnějším pokřikem studentských protestů (Pumpaj! = Pumpuj!). Řekl, že každou svou další výhru bude oslavovat „pumpováním“ a také písničkou Pump it Up.
Studentské protesty začaly jako reakce na zřícení střechy nově zrekonstruovaného vlakového nádraží v Novém Sadu, která zabila 16 lidí. Žádají o zveřejnění kompletní dokumentace o rekonstrukci železniční stanice, podání trestních oznámení ze strany ministerstva vnitra proti osobám, které fyzicky napadly studenty a profesory, stažení obvinění proti zadrženým protestujícím a zvýšení finančních prostředků pro státní univerzity o dvacet procent. Zatím byl splněn jen poslední požadavek.