Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Kateřina Viková
8. května 2023 17:30
Čas čtení 2:10

Zoufalství: Rusko posílá do války muzejní kousky

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Zoufalství: Rusko posílá do války muzejní kousky
Zdroj: Wikimedia commons/John Harwood/volně k užití

Ruská armáda nasazuje ve válce na Ukrajině tanky modelu T-55, který byl poprvé vyroben v roce 1948 a dnes se vystavuje v muzeích nebo končí ve skladištích.

O Moskvě je známo, že nasazuje starší vojenskou techniku, aby se ve válce vyrovnala Západem vybavené Ukrajině. Tanky T-55, modely poprvé uvedené do provozu Rudou armádou Sovětského svazu v roce 1948, jsou ale tak staré, že je najdeš tak maximálně v muzeích.

8. května 2023 10:30 Čas čtení 1:34 Rusové evakuují města v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. V panice se vytvořily pětihodinové kolony Rusové evakuují města v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. V panice se vytvořily pětihodinové kolony

Proti moderním západním tankům jsou T-55 k ničemu

„Byl to první hlavní bitevní tank používaný Sovětským svazem v době studené války,“ říká historik John Delaney CNN. „Od poloviny 50. let existoval koncept, jenž se snažil přijít s tankem, který by mohl dělat trochu všeho a který se stal známým jako hlavní bitevní tank.“

T-55 a jeho varianty se později staly nejrozšířenějšími tanky na světě. Bylo vyrobeno přes 100 000 kusů. Byly totiž levné, spolehlivé, snadno použitelné a snadno udržovatelné a staly se vojenskou oporou od Egypta přes Čínu až po Súdán, kde se stále používají.

Ale když byly nasazeny proti tankům vyrobeným na Západě, například v některých arabsko-izraelských konfliktech a poté ve válce v Perském zálivu, ukázalo se, že jsou již k ničemu.

T-55 ve vojenském muzeu v Poznani (Polsko).
T-55 ve vojenském muzeu v Poznani (Polsko). Zdroj: Wikimedia Commons/Radomil

Rusko začalo v 80. letech T-55 vyřazovat z provozu, ale spíše byly zakonzervovány než sešrotovány. „Sověti nikdy nic nevyhodili. Pravděpodobně jich značný počet sedí v kůlnách a čeká na přenastavení,“ myslí si Delaney. Zdá se, že Rusko je ochotno udělat přesně to.

Ze skladu na bojiště

Satelitní snímky ukazují, že Rusko odebírá desítky tanků ze skladu na základně v Arsenjevu na ruském Dálném východě. Poté, co se koncem března na sociálních sítích objevily záběry z vlaku převážejícího tanky, Conflict Intelligence Team (CIT), který se věnuje konfliktům na Ukrajině a v Sýrii, oznámil, že ze skladu v Arsenjevu byly vyvezeny právě T-54/55. Západní představitelé pak v dubnu CNN řekli, že viděli starší tank blízko frontové linie.

6. května 2023 10:02 Čas čtení 0:33 USA po Ukrajině vojensky podpoří další zemi. Poskytnou jí zbraně za 500 milionů dolarů USA po Ukrajině vojensky podpoří další zemi. Poskytnou jí zbraně za 500 milionů dolarů

Rusko nepotvrdilo, že nasazuje T-55 do první linie, ale v posledních týdnech prokremelští blogeři sdíleli fotografie s těmito tanky, údajně na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny.

Nizozemský zpravodajský web Oryx tvrdí, že má důkazy, že Rusko od začátku invaze ztratilo více než 1900 tanků, což jsou téměř dvě třetiny původního počtu čítajícího přibližně 3000. „Celkově Rusko ztratilo spoustu vybavení, je těžké postavit nové vybavení,“ řekl Robert Lee, bývalý námořník a šéf amerického výzkumného institutu pro zahraniční politiku. „Vyrábějí nějaké nové tanky, stále vyrábějí T-90, ale potřebují více vybavení, než mohou vyrobit, takže se spoléhají na starší a starší tanky, aby to kompenzovali,“ dodal Lee. Ruskou výrobu zbraní zpomalují také západní sankce.

I starý křáp může posloužit na obranu

Zatímco se ruské síly připravují na nápor očekávané jarní ukrajinské ofenzívy, musí se spoléhat na armádu branců, která je méně připravená než armáda jejich protivníka. A pro nedostatečně vycvičené vojáky poskytuje T-55 něco, co moderní tanky nemají: snadné použití.

8. května 2023 14:14 Čas čtení 1:14 Evropská země dává v těchto dnech pěkně tučné pokuty za symboly adorující Rusko, Putina a jeho válku Evropská země dává v těchto dnech pěkně tučné pokuty za symboly adorující Rusko, Putina a jeho válku

„Myslím, že tváří v tvář západním zbraním musí Rusové očekávat velmi těžké ztráty, pokud si myslí, že budou postupovat vpřed pomocí T-55,“ řekl Trevor Taylor, ředitel Programu obrany, průmyslu a společnosti na Royal United Services Institute (britský think-thank obrany a bezpečnosti). „Je zoufalství používat zbraně z té doby.“

Historik Delaney věří, že T-55 může ještě posloužit. „Pokud jste vyvolali válku a najednou se chystáte být v defenzivě, může to být účinné pro statické obranné pozice. Jednou z věcí, pro které T-55 můžete použít, je zakopat je v obranných pozicích, posadit tanky do jámy, aby koukala pouze věž, a pak může být použit k obraně přední linie proti protiútoku,“ řekl.

Domů
Sdílet
Diskuse