Rusko předložilo nejméně šest podmínek pro urovnání válečného konfliktu s Ukrajinou. Podle nich se má Kyjev vzdát vstupu do EU a NATO, přestat klást odpor a uznat územní ztráty či chránit práva rusky mluvících občanů.
Ukrajina ruské požadavky odmítla a předložila své „protipodmínky“. Informovala o tom v sobotu stanice Rádio Svoboda (RFE/RL) a TASR.
Ukrajina má přestat klást odpor a uznat územní ztráty
Náměstek ruského ministra zahraničních věcí Michail Galuzin v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS jako podmínku pro nastolení míru uvedl, že Ukrajina musí přestat klást odpor ruské armádě a v zájmu urovnání konfliktu s Ruskem musí odmítnout dodávky západních zbraní.
K dosažení „komplexního, spravedlivého a trvalého“ míru se Ukrajina musí vzdát i vstupu do NATO a Evropské unie, vrátit se k neutrálnímu statusu a uznat „novou územní realitu, která vznikla v důsledku práva národů na sebeurčení“.
Náměstek šéfa ruské diplomacie dodal, že ochrana práv rusky mluvících občanů a národnostních menšin je také důležitým prvkem k dosažení míru. Status ruštiny jako státního jazyka musí být zakotven na legislativní úrovni, zdůraznil Galuzin s tím, že Ukrajina musí zaručit respektování základních lidských práv včetně práva na svobodu vyznání.
Postsovětské státy mají plnou suverenitu
Poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v reakci na Galuzinem formulované požadavky Ruska uvedl, že „spíše potvrzují právní i faktickou nesvéprávnost ruského vedení“. Jedinou reálnou reakcí je podle něj předání ukrajinských „protipodmínek“.
Kyjev žádá okamžité stažení všech ruských jednotek z území Ukrajiny. Od Moskvy také chce, aby uznala, že SSSR se rozpadl a postsovětské republiky mají plnou suverenitu. Trvá také na vydání válečných zločinců a osob, které vyvolaly válku vůči Ukrajině.
Podle Kyjeva by na ruském území měla vzniknout demilitarizovaná zóna a mělo by dojít ke snížení počtu raket dlouhého doletu, jakož i k realizaci plánu pro válečné reparace a předání zmrazených ruských aktiv v jiných zemích ve prospěch Ukrajiny.
Podoljak také uvedl, že by se měla uskutečnit i mezinárodní konference o kontrole ruského jaderného arzenálu.