Tabákové výrobky podle průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) loni užívalo 24 procent obyvatel ČR. Další desetina populace užívala elektronické cigarety, které jsou spolu s nikotinovými sáčky nejpopulárnější.
Deset procent lidí užívá elektronické cigarety, 6,6 procenta zahřívaný tabák a 2,8 procenta nikotinové sáčky. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) ale kuřáků v populaci mírně ubývá. Jako špatné ale hodnotí to, že s alternativami cigaret častěji začínají mladí, kteří klasické cigarety nekouří.
Alternativy by měly sloužit k odvykání, a ne lákat nové uživatele
U cigaret vzniká závislost na nikotinu, který je ale také součástí sáčků a elektronických cigaret. Přestože alternativy jsou pravděpodobně méně rizikové než klasické cigarety, jejich cílem nebylo přilákat nové uživatele, ale měly sloužit spíše jako prostředek k odvykání.
Údaje o zdravotních rizicích alternativ cigaret však podle ministra zatím nejsou k dispozici. „Přechod na alternativy ale není zanechání kouření,“ dodala vedoucí české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku Zofia Pustaiová.
Ze studie vyplývá, že za posledních deset let stoupl desetinásobně podíl lidí, kteří užívají elektronické cigarety. Je jich deset procent, což je proti loňskému roku dvojnásobek. Ve srovnání s rokem 2019 dvakrát tolik lidí užívá zahřívaný tabák. „Mezi nejmladšími jsou nejpopulárnější elektronické cigarety a elektronické sáčky,“ uvedla Marie Nejdlová ze SZÚ.
Roste i podíl uživatelů nikotinových sáčků, zejména mezi mladými
Mezi lidmi ve věku 15 až 24 let je devět procent uživatelů nikotinových sáčků, za dva roky podíl vzrostl o třetinu. „V nikotinových sáčcích se nikotin v daleko větším množství dostává do těla, takže koncentrace nikotinu bude pravděpodobně daleko vyšší než u kuřáků standardních cigaret,“ doplnil ministr.
Alkohol pije denně podle průzkumu 15,9 procenta respondentů. Téměř 47 procent mužů pije týdně nebo častěji pivo, 24 procent dotázaných žen pije každý týden víno. Destiláty pije týdně 14 procent mužů a 5,4 procenta žen. „Alkohol je po kouření označován jako druhý nejvýznamnější rizikový faktor pro vznik rakoviny,“ upozornila ředitelka SZÚ Barbora Macková.
V průzkumu SZÚ odpovídalo asi 1800 lidí.