Přestože žil v izolaci, alespoň přes internet zůstával ve spojení s medicínským týmem, který se o něj staral, a se svými studenty.
Americký vědec Joseph Dituri, přezdívaný také Dr. Deep Sea, strávil pod vodou 100 dní. Překonal tím předchozí 74denní světový rekord a zároveň se mu podařilo studovat vliv dlouhodobého pobytu pod vodou na lidské tělo. Podle USA Today měl přísný stravovací a cvičební plán, aby jakékoli změny mohl co nejpřesněji zaznamenat.
Život pod extrémním tlakem
Dituri žil v malé ocelové ponorce, ve které se tlak nevyrovnává na úroveň atmosférického. To znamená, že celé tři měsíce žil v hyperbarické komoře a extrémní tlak ovlivňoval jeho tělo. V ponorce měl patrovou postel, pracovní stůl (u kterého nadále plnil své profesorské povinnosti) a také koupelnu se záchodem a kuchyni.
View this post on Instagram
Denně cvičil, snídal tři vajíčka, na oběd měl bohatý salát a na večeři maso se zeleninou (alkohol a dezerty nekonzumoval) a svůj život v moři dokumentoval na Instagramu. Medicínský tým mu kontroloval různé funkce, od krevního tlaku přes ušní tlak, mozkovou činnost a saturaci kyslíku až po moč či množství svalové hmoty.
Za 100 dní pod mořskou hladinou mu klesl cholesterol, zvýšila se mu délka REM fáze spánku, měl v těle méně zánětů a mírně (něco o centimetr) se mu zkrátila i výška. V měřeních budou pokračovat nadále, aby znali i dlouhodobý efekt. Tato data budou užitečná pro výzkumníky oceánů nebo pro astronauty, kteří tráví dlouhé měsíce na misích ve vesmíru.