V úterý začal v litevském hlavním městě Vilnius summit Severoatlantické aliance. Na programu bude prohloubení vazeb mezi NATO a Ukrajinou i přijetí Švédska do Aliance.
Představitelé více než tří desítek států včetně Česka, USA nebo Ukrajiny se v úterý setkají na dvoudenním summitu Severoatlantické aliance v litevské metropoli Vilniusu. Předpokládá se, že lídři zemí podpoří víceletý plán na podporu Ukrajiny v době ruské invaze. NATO deklarovalo budoucí přijetí Ukrajiny již v roce 2008, na oficiální pozvánku si ale Ukrajina zřejmě bude muset počkat.
Za Česko na summit odjeli prezident Petr Pavel, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a šéf české armády Karel Řehka.
Ukrajina chce záruku přijetí do NATO
Poprvé se summitu jako rovnocenný partner zúčastní i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spolu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem vystoupí na tiskové konferenci ve středu.
Kyjev se dožaduje ujištění, že po konci války, kterou na Ukrajině rozpoutalo Rusko, se začnou realizovat sliby o vstupu Ukrajiny do NATO. Spojené státy a Německo považují tento druh debaty za předčasný. Čeští představitelé mluví o potřebě jasně formulovat, za jakých podmínek a kdy může být Ukrajina přijata.
Na přijetí do NATO čeká od loňského roku i Švédsko
Zástupce 31 aliančních zemí čeká první jednání v úterý v jednu hodinu odpoledne. Zastoupeno bude i Švédsko, které usiluje o přijetí do NATO od loňského roku. K tomuto kroku se severská země rozhodla po mnohaleté neutralitě po invazi Ruska na území Ukrajiny.
Vstup Švédska do NATO až do nedávna blokovalo Maďarsko a Turecko. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó ale v úterý oznámil, že přijetí Švédska do Severoatlantické aliance je už „pouze technickou otázkou“. Turecko odsouhlasilo vstup Švédska do NATO už v pondělí.
Akci provázejí zvýšená bezpečnostní opatření. Jedná se o teprve druhý summit na území bývalého Sovětského svazu. Vilnius se navíc nachází jen 32 kilometrů od běloruských hranic a 151 kilometrů od ruských hranic.