Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
21. července 2023 v 12:01
Čas čtení 1:39

Herec Dušek se snažil obhájit svá slova o rakovině. Marně. Tohle jsou reakce pacientů i odborné veřejnosti

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Herec Dušek se snažil obhájit svá slova o rakovině. Marně. Tohle jsou reakce pacientů i odborné veřejnosti
Zdroj: Česká televize

„Mám rád humor pana Duška, ale ať se radši ne*ere do věcí, o kterejch ví kulový,“ vzkázal Duškovi jeden z onkologických pacientů.

Jaroslav Dušek v médiích stále dostává prostor k tomu, aby se vyjádřil ke svým kontroverzním výrokům o rakovině, které pronesl v rozhovoru s Čestmírem Strakatým. Naposledy herce oslovila CNN Prima News. Svá slova o tom, že rakovina je volba a člověk si za ni může sám, ale rozhodně nevylepšil a dál čelí kritice nejen onkologických pacientů a pacientek.

19. července 2023 v 10:53 Čas čtení 0:54 „Vaří se ve mně krev.“ Ministr Válek ostře odsoudil Jaroslava Duška, podle něhož je rakovina vědomá volba „Vaří se ve mně krev.“ Ministr Válek ostře odsoudil Jaroslava Duška, podle něhož je rakovina vědomá volba

Dušek vysvětlil svá slova o rakovině. Akorát že vůbec

„Ano, domnívám se, že jsem Čestmírovi řekl, že člověk neumírá na rakovinu, ale na to, že se mu nechce žít. Tohle chápat ale můžete až v nějaké úrovni vědomí. Když se to vytrhne z kontextu, moc tomu rozumět není,“reagoval herec pro Primu. Doplnil, že měl šanci vše zkoumat z blízka, protože většina jeho příbuzných či známých zemřela na rakovinu. „Existují lidi, kteří vlastně unikají z určitých složitých problémů, kterým neumí čelit,“ korunoval svůj předchozí ezo blábol.

Anketa:
Jsou Duškova slova o rakovině vůbec omluvitelná?
Proč by se měl omlouvat? Nerozumíte mu, protože nemáte potřebnou úroveň vědomí.
O tomhle pánovi už nechci v životě slyšet!
Proč by se měl omlouvat? Nerozumíte mu, protože nemáte potřebnou úroveň vědomí.
72 %
O tomhle pánovi už nechci v životě slyšet!
28 %

Prostor pro vyjádření Duškovi poskytl i server iDNES. Herec si za svými výroky stojí. Místo omluvy, kterou po Duškovi část veřejnosti požadovala, tak přišlo další podobně kontroverzní vyjádření. Herec si sypat popel na hlavu nehodlá a jeho kritikům a kritičkám zjevně chybí „úroveň vědomí“, v níž by jeho slova o rakovině pochopili. 

4. července 2023 v 19:00 Čas čtení 2:35 „Slíbil jsem doktorům, že umřu jindy a líp.“ Petr má leukémii, přežil vlastní smrt (Hlubiny) „Slíbil jsem doktorům, že umřu jindy a líp.“ Petr má leukémii, přežil vlastní smrt (Hlubiny)

K hercovým výrokům se vyjádřil i Petr Laštovka, který bojuje se vzácnou formou agresivní leukémie a byl hostem našeho pořadu Hlubiny„Bože můj, mám rád humor pana Duška, ale ať se radši ne*ere do věcí, o kterejch ví kulový. Takže vzkaz pro vás, pane Jaroslave Dušku. Rakovina je svinstvo, a kdo říká, že ne, je svině. Dejte si to zarámovat, až zas na vás přijdou rozumy,“ napsal na Facebook. Že mají lidé s rakovinou chuť žít, a dokonce i lepší smysl pro humor, ilustruje na příkladu své stolní hry Chemoška na raka.

Pro CNN Prima News reagoval také onkolog Jan Žaloudík. Herce si prý váží za jeho filozofické, zábavné a kulturní dopady. Člověk podle něj sice opravdu může ovlivnit, jak se postaví k léčbě a průběhu choroby, celkový boj s rakovinou ale rozhodně tak jednoduchý není. 

„I malé děti mají už v pěti šesti letech vrozené nádory, které si přinesly do života. Neobviňoval bych je, že si za to můžou samy,“uvedl a Duškova slova označil za prázdninový výrok populární osoby. „Známe hercův ezoterický přístup k životu. Nechtěl bych ho negovat, je to inspirativní. Varoval bych ale před tím, aby se lidé, kteří mají nádory, upínali k tomuto názoru a třeba si i vyčítali, že něco dělají špatně. Výkřik na jevišti je zkrátka něco jiného než realita a odpovědnost,“ dodal Žaloudík.

Domů
Sdílet
Diskuse