Zaměstnanci zoologické zahrady v Ohiu byli navýsost překvapeni, když porodila gorila, o které se čtyři roky domnívali, že je samec.
Zoo Columbus uvedla, že ve čtvrtek nalezli Sully, která v zoo žije od roku 2019, se svým nově narozeným mládětem. Informovala o tom stanice BBC.
Chovatelé nic netušili, dokud Sully neviděli kojit
Ošetřovatelé v blogovém příspěvku píší, že mládě „se zdá být zdravé“. Sully zatím netrápily zdravotní problémy, proto nikdy nepotřebovala vyšetření, což bylo jednou z příčin záměny pohlaví. U mladších goril je navíc těžké pohlaví bezpečně určit. Porod „byl neočekávaný, ale vzrušující pro tým a důležitý pro zachování kriticky ohroženého druhu“, dodali chovatelé.
Ošetřovatelé zoo nic netušili až do chvíle, dokud neviděli „gorilího samce“, jak kojí své mládě. V osmi letech byla Sully dost stará na to, aby se rozmnožovala, ale stále příliš mladá na to, aby vykazovala zjevné známky svého pohlaví, dodala zoo.
„Asi do osmi jsou samci a samice přibližně stejně velcí a nemají výrazné pohlavní orgány. Jejich stříbrná záda se projeví okolo 12 let nebo i později.“ Gorily navíc obvykle nevykazují známky těhotenství, nemají velká břicha jako lidé – mláďata goril jsou výrazně menší než lidská mimina.
První zoo na světě, kde se narodilo gorilí mládě
„Jsme nadšeni, že si na konto můžeme připsat další narození tohoto kriticky ohroženého druhu,“ uvedla zoo. Mládě je 34. gorilou narozenou v této zoo od roku 1956, kdy se Columbus stala první zoo na světě, kde se v zajetí narodilo gorilí mládě.
Zoo uvedla, že provede testy DNA, aby určila otce. Sully žije ve skupině vedené stříbrnohřbetcem Macem, ve které jsou také dva mladší samci Kamoli a JJ.
A navzdory nejasnostem se Sully zoo uvedla, že si je poměrně jista pohlavím nově narozeného mláděte. Má se jednat o samičku, týmu to bylo potvrzeno fotografiemi, které byly zaslány i odborníkovi na primáty do jiného předního zoologického zařízení.