Velká část mladých lidí se potýká s problémy při hledání zaměstnání. Kvůli vysoké inflaci je pro ně prioritou finanční ohodnocení.
Téměř polovina mladých lidí ve věku 19–27 let nemůže najít dobře placené zaměstnání. Nejhorší zkušenosti mají nejmladší uchazeči a lidé pocházející z Moravy. Vyplývá to z průzkumu Barometr mladých, který pro deník E15 zpracovala Fakulta podnikohospodářská VŠE.
Podle pracovního psychologa ze společnosti MotivationLabs Vojtěcha Očenáška mladé lidi ovlivňují moderní trendy. „Svůj dopad mají také očekávání, která vytvářejí média – často formou prezentace průměrné mzdy, která neodpovídá tomu, co mladý člověk může u většiny pozic při nástupu očekávat,“ říká Očenášek pro E15.
V inzerátech také mnozí zaměstnavatelé uvádějí, že nabízejí nadstandardní platové ohodnocení. U pohovoru se však z takové nabídky mnohdy vyklube podprůměrný nástupní plat. „Finanční ohodnocení bývá pro mladé rozčarováním zejména v době, kdy je ve větším městě náročné utáhnout samostatně pokoj, natož byt,“ řekl E15 Jaroslav Sýkora z Masarykovy univerzity. Podle něj se z finančního ohodnocení stává kvůli vysoké inflaci a zdražování priorita.
Peníze ale rozhodně nejsou jediným tématem, které mladé lidi při shánění práce zajímá. Pro nastupující generaci je stále důležitější také reputace a přínos dané firmy. Cílem mladých je najít si práci, která jim bude dávat smysl. Zaměstnavatel by měl také podporovat udržitelný rozvoj.
Problémy mladých uchazečů o práci potvrzuje také personální agentura Randstad. Podle jejích průzkumů si třetina z nich hledá novou práci a další polovina z nich by se změně pracovní pozice nebránila. Šéf Randstadu Martin Jánský uvádí, že jedním z důvodů je nejistota z toho, jaký druh práce by byl nejvhodnější. Mnoho mladých se chce také rychleji posouvat k novým pozicím a projektům.
Průzkum probíhal od letošního února do dubna a zapojilo se do něj 268 respondentů. Šetření se bude nově konat každý půlrok. Cílem výzkumu je zjistit, jakým způsobem se nálada mladých lidí v průběhu času proměňuje.