Perutýn se do evropských vod dostává v důsledku globálního oteplování.
V Jaderském moři u pobřeží Chorvatska ulovil rybář jedovatého perutýna ohnivého.
Exemplář, který je snadno identifikovatelný díky výrazným jedovatým ostnům, našel místní rybář u ostrova Korčula. Přestože bodnutí ryby nebývá pro člověka smrtelné, je silně bolestivé. Chorvatský institut v případech kontaktu doporučuje vyhledat lékaře.
Ryba, která je běžná ve vodách Indického a Tichého oceánu, se k břehům Středozemního moře dostala pod vlivem globálního oteplování. V evropských vodách se živí původními druhy ryb.
Perutýn ohnivý je znám také jako ohnivá ryba, lvíče nebo páv a všechny trny na jeho těle jsou jedovaté a způsobují extrémně silné bolesti. „Z tohoto důvodu je třeba k této rybě přistupovat opatrně, zejména v případě úlovku během rybolovu. Naštěstí, jako u jiných jadranských ryb s jedovatými páteřemi, je jed tepelně citlivý, což znamená, že se dá neutralizovat ponořením místa kontaktu do horké vody.“
Perutýni byli poprvé spatřeni ve Středozemním moři v roce 2012 u pobřeží Libanonu. Od té doby došlo k pozorování až na západ na Sicílii a na sever až k Jaderskému moři poblíž Chorvatska. Velké rozšíření Suezského průplavu v roce 2015, které prohloubilo hlavní vodní cestu, dále usnadnilo invazi perutýnů do Středozemního moře.
Vzhledem k dynamice jeho šíření a trendům šíření teplomilných druhů spojených s oteplováním moře lze očekávat, že se bude objevovat častěji.