V nemocnicích aktuálně leží 92 lidí nakažených koronavirem.
Jak už tomu poslední roky bývá zvykem, s nástupem podzimu se do Česka vrací také covid-19. Viru se v chladnějších měsících lépe daří a odborníci a odbornice sice očekávají, že nakažení budou mít stejné projevy, jako kdyby onemocněli třeba chřipkou či jiným běžným respiračním onemocněním, i tak by ses ale měl*a mít na pozoru. Jaká nyní platí pravidla pro nakažené? A kdy máš nárok na test zdarma? Známe odpovědi.
Kdy se můžu nechat otestovat zdarma?
Pravděpodobně jsi zaznamenal*a, že míst, kde se lze nechat otestovat na covid, od předchozích let výrazně ubylo. Většina lidí se proto dnes na covid testuje pomocí antigenních testů, které koupíš v lékárně a zaplatíš za ně něco kolem stovky.
Pokud bys i tak raději zašel*zašla na PCR test, pravděpodobně budeš zklamaný*zklamaná. Obvodní lékaři a lékařky téměř přestali vystavovat žádanky, a test si tak s největší pravděpodobností budeš muset zaplatit sám*sama. Seznam míst, kde se můžeš nechat otestovat, nalezneš na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Musím do karantény/izolace?
Pokud ti vyšel pozitivní test, musíš o tom informovat svého praktického lékaře. Do izolace ale nemusíš. Ta bývá nařízena pouze lidem pracujícím například ve zdravotnictví nebo v sociálních službách, tedy těm, kteří mohou nakazit rizikové pacienty a pacientky.
Ačkoli do izolace nemusíš (ani do karantény v případě kontaktu s nakaženým), raději zůstaň doma a omez návštěvy. A pokud přece jenom budeš muset vyrazit mezi lidi, vezmi si raději respirátor, ať zbytečně nenakazíš ostatní.
A jak je to s očkováním?
Jestli se budeš cítit bezpečněji s očkováním, určitě této možnosti využij. A doporuč ji také svým babičkám a dědečkům či dalším lidem, kteří jsou chronicky nemocní nebo mají oslabenou imunitu.
Nově se můžeš nechat naočkovat upravenými vakcínami, které byly přizpůsobeny nejnovějším variantám viru. Zažádat o očkování můžeš u svého praktického lékaře.