Předseda kanadské dolní komory Anthony Rota se musel omluvit za to, že jako válečného hrdinu představil Ukrajince, který se za 2. světové války přidal k nacistům.
Osmadevadesátiletý Jaroslav Hunka byl během návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu představen Rotou jako „ukrajinský hrdina, kanadský hrdina, kterému děkujeme za jeho službu“, po čemž se dočkal potlesku vestoje od přítomných poslanců.
Jenže kanadská židovská organizace CIJA následně uvedla, že je „hluboce znepokojena“ tím, že byl veterán, který byl součástí divize nacistické SS podílející se na genocidě, takto oslavován. Tisíce Ukrajinců se za druhé světové války připojily k německým vojskům, většina však bojovala v rámci sovětské Rudé armády.
Bylo to z mojí iniciativy, nyní lituji
Rota ve vyjádření ze 22. září uvedl, že po přivítání prezidenta Ukrajiny zmínil a ukázal na Hunku, který seděl na galerii. „Následně jsem se dozvěděl více informací, kvůli kterým lituji svého rozhodnutí.“
„Nikdo z přítomných politiků ani ukrajinská delegace nevěděli o mém záměru nebo připravených poznámkách předtím, než jsem je vyřkl. Jednalo se o mou individuální iniciativu,“ dodal Rota.
„Zejména se chci omluvit židovským komunitám v Kanadě a po celém světě. Přijímám plnou odpovědnost za své činy,“ řekl předseda. V reakci na jeho prohlášení organizace CIJA uvedla, že si váží jeho omluvy, ale je třeba situaci řádně prověřit, aby se zajistilo, že se takový nepřijatelný incident nebude opakovat.
Mezitím kanadský opoziční lídr konzervativců Pierre Poilievre řekl, že za incident je zodpovědný i premiér Trudeau, a vyzval ho, aby se omluvil. Kancelář Trudeaua, který stojí v čele liberální strany, však uvedla, že rozhodnutí pozvat Hunku učinila pouze kancelář předsedy parlamentu a omluva „byla namístě“.