V Saúdské Arábii byla 17letá dívka odsouzena k 18 letům vězení a zákazu vycestování kvůli tomu, že sdílela tweety, ve kterých vyjádřila podporu politickým vězňům.
ALQST, lidskoprávní organizace, která se zabývá dokumentováním porušování lidských práv v Saúdské Arábii, v pátek oznámila, že saúdský speciální trestní soud vynesl v srpnu rozsudek nad tehdy sedmnáctiletou Manal al-Gafiri.
Saúdská judikatura, která funguje de facto z vůle korunního prince Mohammeda bin Salmana, v poslední době vydala několik podobně drastických rozsudků za činy, jako je kyberaktivismus nebo obecně použití sociálních sítí ke kritice vlády.
Vládnoucí korunní princ se rozsudků straní
Týká se to například nedávného rozsudku smrti pro učitele v důchodu Mohammeda al-Ghamdiho za komentáře na Twitteru (nyní X) a YouTube nebo 34letého trestu pro doktorandku z Univerzity v Leedsu, taktéž za příspěvky na sociálních sítích, které hájily práva žen. Korunní princ to ve středu potvrdil v interview pro americkou televizní stanici Fox News a řekl, že za to mohou „špatné zákony“, které nemůže změnit.
Saúdští obhájci lidských práv a právníci však slova Mohammeda bin Salmána zpochybnili a uvedli, že zásah proti uživatelům sociálních sítí souvisí s jeho nástupem k moci a zavedením nových soudních orgánů, které od té doby přitvrdily v perzekuci jeho kritiků.
„Je schopen jedním slovem nebo tahem pera, během několika sekund, změnit zákony, pokud chce,“ řekl Taha al-Hajji, saúdský právník a právní poradce z Evropské saúdské organizace pro lidská práva.
Skupiny na ochranu lidských práv uvedly, že přepracování bezpečnostního aparátu království v roce 2017 významně umožnilo potlačení hlasů saúdské opozice, včetně obránců práv žen a opozičních aktivistů.