Od 5. října přestává Česká národní banka úročit jednotlivým bankám povinné vklady, které si u ní musejí ze zákona ukládat. Opatření se však podle expertů projeví zejména v peněženkách klientů.
Úročení přináší bankovnímu sektoru okolo 700 milionů korun měsíčně, ročně se jedná o miliardy korun. Cílem kroku je především snížení nákladů centrální banky, informoval server Novinky.cz.
Vklady jednotlivých bank jsou aktuálně úročeny sedmi procenty ročně. Celkový objem povinných rezerv se aktuálně blíží částce 120 miliard korun. Pro banky se jedná o významný výpadek příjmů, který budou muset nahradit jiným způsobem.
Jak pro deník Právo uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa, banky by tuto ztrátu mohly plně kompenzovat pouze zvýšením sazeb na úvěrech o zhruba dvě desetiny procenta. „Pokud by kompenzace měla proběhnout přes sazby na vkladech, bylo by nutné snížení těchto sazeb o přibližně jeden a půl desetiny procentního bodu,“ uvedl Skořepa.
Krok pocítí zejména velcí hráči
Velký výpadek v příjmech se očekává zejména v případě České spořitelny, která disponuje vklady klientů kolem 1,4 miliardy korun. U České národní banky má uloženy povinné rezervy ve výši 28 milionů korun.
Dopad na hospodaření již svým klientům oznámila Komerční banka, jejíž povinné rezervy činí 19,6 miliardy korun. „Zrušení úročení povinných úložek tak představuje snížení úrokového příjmu skupiny přibližně o 115 milionů korun měsíčně v porovnání s aktuálním úročením ve výši dvoutýdenní repo sazby sedm procent,“ uvedla banka.