Mezinárodní olympijský výbor (MOV) s okamžitou platností suspendoval Rusko kvůli začlenění sportovních organizací z anektovaných ukrajinských území. Vyhrazuje si nicméně právo povolit startovat v Paříži a v Miláně neutrálním sportovcům s ruským pasem.
Výkonná rada MOV pozastavila s okamžitou platností činnost Ruského olympijského výboru. Rozhodla tak kvůli tomu, že Ruský olympijský výbor 5. října 2023 do své pravomoci zahrnul regionální sportovní organizace (Doněck, Cherson, Luhansk a Záporoží), které spadají pod Národní olympijský výbor (NOV) Ukrajiny, což je „v rozporu s Olympijskou chartou, protože porušuje územní celistvost NOV Ukrajiny, kterou MOV uznává“, stojí v tiskové zprávě.
To, že Ruskému olympijskému výboru byla pozastavena platnost v praxi, znamená, že výbor již nemůže působit jako Národní olympijský výbor a nemůže přijímat žádné finanční prostředky od olympijského hnutí.
MOV ale může individuálně posoudit a rozhodnout o účasti jednotlivých neutrálních sportovců s ruským pasem na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži a Zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.
Ruští a běloruští sportovci by se tak mohli mezinárodních soutěží účastnit pouze pod neutrální vlajkou, a tedy bez národních symbolů, hymny nebo národních barev. Startovat by nemohli ti, kteří jsou příslušníky armády, domácích bezpečnostních složek nebo aktivní podporovatelé války, kterou Rusko vede proti Ukrajině.
Sport a politika byly a jsou provázané a představitelé nedemokratických režimů mohou úspěchy sportovců na prestižní sportovní události, jako jsou olympijské hry, využívat jako nástroj propagandy.
Účast ruských a běloruských sportovců na olympiádě v Paříži vzbuzuje emoce ve společnosti i v politice. Řada západních zemí se spolu s Ukrajinou proti startu ruských a běloruských sportovců jasně vymezila, a některé by dokonce zvažovaly bojkot.