Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) měřil kvalitu ovzduší. Přestože závěry vyhodnotil jako příznivé, koncentrace některých látek ohrožujících lidské zdraví stále překračuje imisní limity. Které město je na tom nejhůř?
Oblasti, ve kterých došlo k překročení limitů, představovaly 1,9 procenta území Česka. Na těchto místech žije přes milion lidí, uvedl Úsek kvality ovzduší ČHMÚ.
Vliv energetické krize
Jednou z látek, které překračují imisní limity, je karcinogenní benzo(a)pyren (na obrázku je vyznačen fialovou barvou, pozn. red.). Jeho nejvyšší koncentrace se vyskytuje v aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek, kde mu bylo vystaveno až 87 procent obyvatel. Znečištěný vzduch benzo(a)pyrenem najdeme ale i ve Středočeském kraji – v Kladně a v Berouně.
Další rizikovou látkou je přízemní ozon (na obrázku je vyznačen modře, pozn. red.), který ničí zejména rostliny a snižuje jejich schopnost absorbovat oxid uhličitý z atmosféry. Jeho koncentrace byla nejvíce zvýšená hlavně na Děčínsku a v Krkonošském národním parku.
Kvalitu ovzduší ovlivnila i energetická krize. Lidé se kvůli rostoucím cenám energie častěji uchylovali k přechodu na pevná paliva. Kvalitu ovzduší to ale naštěstí neovlivnilo tolik, jak se původně očekávalo. Negativní dopad zmírnila pokračující výměna kotlů a přechod řady domácností k alternativnímu, z pohledu kvality ovzduší vhodnějšímu způsobu vytápění.