Pokud by se v září konaly volby do Poslanecké sněmovny, jasným vítězem by se stalo hnutí ANO se ziskem 34 procent hlasů. Druhá ODS by získala 13 procent. Vyplývá to z nejnovějšího volebního modelu agentury Median.
Podle zářijového modelu by pětiprocentní práh nutný pro vstup do dolní komory překročilo celkem šest politických stran a hnutí. Po ANO (34 procent) a ODS (13 procent) následují Piráti, kterým průzkum přisuzuje 11,5 procenta hlasů.
Čtvrtá SPD by se ziskem devíti procent hlasů dosáhla zhruba stejného výsledku jako v posledních parlamentních volbách. Do sněmovny by se dostalo ještě hnutí STAN (6,5 procenta) a TOP 09 (5,5 procenta).
Mimo dolní komoru by naopak zůstali komunisté, kterým průzkum přisuzuje 4,5 procenta hlasů. KDU-ČSL a SOCDEM by shodně získaly čtyři procenta.
Koalice by na většinu nedosáhla
Z volebního modelu vyplývá, že současná pětikoalice by měla v případě předčasných voleb problém sestavit vládní většinu. Vládní strany by v součtu dosáhly na 91 poslaneckých křesel, pro složení vlády je nutné získat alespoň 101.
Část dotázaných, kteří v posledních volbách volili jednu ze stran vládní koalice, uvádí, že svou volební účast nyní neplánuje nebo plánuje, ale neuvádí své volební preference. Autoři modelu proto uvádějí, že na české politické scéně se otevírá prostor pro vznik nového subjektu.
Nižší ochota účastnit se voleb
Z modelu je také patrný pokles ochoty voličů přijít k volebním urnám. Pouze 55,5 procenta dotázaných uvedlo, že by k volbám určitě přišlo. Dalších 10,5 procenta svoji účast zvažuje. Oproti minulému modelu se jedná o pětiprocentní pokles. Autoři průzkumu upozorňují, že nižší volební účast nahrává stranám se silným voličským jádrem.