Po měsících odkladů způsobených pandemií se v Hongkongu minulý týden konaly Gay Games, dříve známé jako Gay olympijské hry. Mezinárodní akce se zúčastnilo téměř 2400 sportovců.
Sportovní událost, která se koná každé čtyři roky, letos společně s Hongkongem pořádala mexická Guadalajara. Dříve se hry konaly například v Sydney, New Yorku či Paříži. Pod názvem Gay olympijské hry se poprvé tato událost uskutečnila v San Franciscu v roce 1982.
Úspěchy hongkongské LGBTQ+ komunity
První akce svého druhu na asijském kontinentě se v Hongkongu uskutečnila po řadě právních vítězství tamní LGBTQ+ komunity, jejíž úspěch u soudů je v ostrém kontrastu se stále se zhoršující situací sexuálních menšin v pevninské Číně. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Například letos v únoru hongkongský nejvyšší soud rozhodl, že politika tamní správy požadující operativní změnu pohlaví za účelem změny zákonného pohlaví je protiústavní. V září pak soud vydal rozhodnutí, podle kterého je vláda povinna vytvořit „alternativní rámec“ pro uznání svazků osob stejného pohlaví. K tomu také dodal, že by podpořil homosexuální manželství.
Veřejné mínění je v rozporu s čínskou vládou
Odpor hongkongské správy k přiznání rovných práv LGBTQ+ komunitě je v souladu s politikou Pekingu, nikoli však s tamním veřejným míněním. Průzkum z letošního května ukázal, že 60 procent obyvatel Hongkongu podporuje myšlenku manželství osob stejného pohlaví, před deseti lety to bylo jen 38 procent. Dalších 70 procent respondentů uvedlo, že by Hongkong měl mít uzákoněnou ochranu před diskriminací na základě sexuální orientace.