Člověk v tísni sestavil nový Index odpovědného úvěrování. Přináší důležité informace, pokud uvažuješ o spotřebitelské půjčce.
Člověk v tísni důkladně porovnal více než 30 úvěrů na českém trhu. Hodnocení se řídilo 14 klíčovými parametry, mezi které patřily například transparentnost, klientská vstřícnost a schopnost poskytovatele úvěru prověřit, jestli klient*ka může vůbec splácet.
Výsledkem je podrobný žebříček, který odhaluje nejlépe hodnocené produkty a varuje před těmi, jimž je lepší se vyhnout.
„Čtyři hvězdy znamenají přijatelnou cenu, srozumitelné informace a korektní obchodní podmínky. Férové jsou i tříhvězdičkové společnosti, v některých hlediscích by však ke klientům mohly být vstřícnější. Příkladem může být zbytečně rozsáhlá smluvní dokumentace, chybějící informace o maximální úrokové sazbě nebo úvěrové kalkulačky s cenami, na které ale v praxi skoro nikdo nedosáhne,“ vysvětluje David Borges, analytik Člověka v tísni a autor Indexu odpovědného úvěrování.
„Přístup poskytovatelů úvěrů se však postupně zlepšuje. Řada z nich také vnímá umístění v indexu jako určitou zpětnou vazbu a snaží se dohnat své konkurenty, kteří se umístili na vyšších příčkách. Z kultivace trhu máme radost, přesně to je smysl našeho srovnávání,“ doplňuje analytik.
Nedostatečná pozornost při podepisování úvěrové smlouvy může totiž znamenat až trojnásobné přeplacení padesátitisícové půjčky. Takže pokud se rozhodneš půjčit si před Vánoci peníze, důkladně si prostuduj všechny informace, než něco podepíšeš. A vyhni se i půjčkám „na IČO“.
Pokud potřebuješ peníze na živobytí, třeba na nájem, ověř si, zda nemáš nárok na příspěvek od státu nebo jinou formu pomoci. Základní poučka platí – když na některé věci nemám, nekupuji si je.
Pokud se i tak rozhodneš pro půjčku, daleko výhodnější podmínky má ta s pravidelnými splátkami než úvěrový limit s minimální splátkou.