Neobyčejný atmosférický úkaz se podařilo zachytit na hranici vesmíru.
Dánskému astronautovi Andreasi Mogensenovi se na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) podařilo zachytit nevídaný jev. Jedná se o tzv. červený přízrak, informovala o tom ESA.
Tento jev, v angličtině označovaný jako „red sprite“, se objevuje nad silnými bouřemi a ze Země se pozoruje velmi těžko. Vzniká 40 až 80 kilometrů nad Zemí, proto jej lze zachytit jen ve vyšších vrstvách atmosféry.
Na zaznamenávání takových přírodních anomálií se používá speciální přístroj, který monitoruje interakce mezi atmosférou a vesmírem. Konkrétně tento snímek je pořízen pomocí Davidsonovy kamery, která připomíná lidské oko a díky možným změnám kontrastu dokáže zachytit za vteřinu až 100 tisíc záběrů při minimální spotřebě elektrické energie.
Jak píše tn.cz, takové vlastnosti jsou k vyfotografování něčeho takového ideální, protože červený přízrak se ukáže pouze na zlomek vteřiny. Kamera je nejnovější součástí experimentu a předpokládá se, že podobné snímky budou přibývat.
V Česku se v minulosti podařilo fotografovi Danielu Ščerbovi vyfotit hned několik červených přízraků, jeho fotka se stala astronomickým snímkem dne.