Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Sdílet článek:Sdílet:
Odkaz byl zkopírovaný.
Zdroj:
Pexels.com/volně k užití
Čtyři z deseti českých studentek a studentů se necítí dlouhodobě šťastní. Vyplývá to z výsledků mezinárodního studentského průzkumu, který v šesti evropských zemích a v Maroku uskutečnila skupina GTS Alive Group.
Poměr studujících, kteří se necítí dlouhodobě šťastní, je v Česku vyšší než v Německu, Španělsku či Rumunsku. Šťastnější jsou dokonce i mladí lidé v severoafrickém Maroku.
Naprostá většina mladých Čechů a Češek si přivydělává
Oproti jiným zemím se může české studentstvo pochlubit svojí pracovitostí. Až 85 procent dotázaných uvedlo, že si alespoň jednou za rok přivydělává na brigádě. Možná i díky tomu více než polovina českých studujících hodnotí svoji finanční situaci jako dobrou. Špatně je na tom podle svých slov jen každý šestý dotázaný.
Mnohem více než finance trápí české studentstvo politika, kterou v Česku sleduje polovina studujících. Pro srovnání, v Německu je toto číslo asi o deset procent vyšší. Až 60 procent dotázaných uvedlo, že vnímá českou politickou situaci jako špatnou. Ještě hůře jsou na tom však Slováci, kteří vnímají tamní politickou situaci špatně až z 90 procent.
Autoři a autorky průzkumu se respondentů ptali také na jejich ochotu vyrazit do světa. Ochotu odstěhovat se do zahraničí a žít tam a pracovat projevila polovina dotázaných. V drtivé většině ostatních zemí se toto číslo pohybovalo od 60 procent v Rakousku až po 90 procent ve Španělsku.
Výběr z typických odpovědí českých studentů a studentek na otevřenou otázku „Jaký je podle tvého názoru největší problém ve tvé zemi?“ (odpovědi studentů ponechány v původním znění včetně překlepů a pravopisných chyb):
Celkově nastavení státu. Zmínila bych poskytování podpor, důchodů, přístup k lidem a profesím. Dále je to vývoj cen (související s výrobou a dovozem potravin, nesamostatnost státu) a poskytování nezbytných služeb, například zdravotnictví a školství. Dalo by se toho ale vyjmenovat určitě více.
Dezinformace, chudoba a prohlubování rozdílu mezi chudými a bohatými, nedostatek peněz ve státní správě (hlavně školství), hromadění majetku bohatými na úkor chudých, studentské ubytování a jeho úroveň a cena.
Lidé a jejich neustále stezovani negativita a nadávky nejen na vládu Česko ale i na ostatní agresivita části i důchodců přitom se nemáme tak špatně velmi dobře bych rekla máme co jist kde spat tak o co jde.
Moc lidí nebere vážně problémy mladých lidí. V naprosté většině si musíme při studiu přivydělávat, skloubit studium, práci, soukromý život a psychickou pohodu není vždy jednoduché a někdy slova pochopení pomůžou.
Některá rozhodnutí vlády, neposkytnutí pomoci mladým lidem v ohledu financí a bydlení, zabezpečení matek samoživitelek.
Drahé nájmy bytů, pro studenty nemožné během studia bydlet sám a i po dostudování takřka nemožné.
Ekonomická krize, strach z války atd. To vše vede k tomu, že lidé zastávají extrémistické názory a to vidím jako největší problém.