Podle policejních statistik je telefonování – respektive držení telefonního či záznamového přístroje za jízdy – druhým nejčastěji bodovaným přestupkem hned za překročením povolené rychlosti o 5 až 20 kilometrů v hodině.
Jen v roce 2022 za něj dostalo pokutu 62 154 řidičů, tedy 170 denně. A dva body do rejstříku. Od nového roku to budou body čtyři a pořádně podraží i finanční sankce. „Stojí za to, myslet na řešení připojení telefonu už při výběru auta,“ říká Jindřich Topol, technický expert společnosti AURES Holdings, která provozuje největší česká autocentra AAA AUTO a Mototechna. A dodává, že nejde jen o body. „Podle odhadů expertů zaviní telefonování za volantem ročně až deset tisíc nehod.“
Aktuální výše pokut je do dvou tisíc korun. To se ale za necelé tři týdny změní. „Na místě můžete přijít o minimálně 2,5 a maximálně 3,5 tisíce korun, ve správním řízení se sankce zdvihá čtyřnásobně – od čtyř do deseti tisíc korun. A hlavně hned nasbíráte čtyři trestné body. Už to není banální přestupek – stačí se třikrát zapomenout s telefonem v ruce a vybodujete se 12 trestnými body,“ upozorňuje Topol.
Řešení se pak nabízí samo. Zkrátka přesunout telefon z ruky a zapojit jej do interiéru a systému auta tak, aby člověk mohl telefonovat, aniž by přitom ztrácel kontrolu nad vozidlem. V dnešní době nic těžkého ani drahého.
„Z celkových zhruba 13 tisíc vozů v nabídce sítě AAA AUTO jich bezmála sedm tisíc disponuje bluetooth připojením k audiosystému továrního nebo aftermarketového výrobce. Dva tisíce aut má rovnou systém Android Auto nebo Apple CarPlay, tedy moderní infotainmenty, u nichž je připojení telefonu nedílnou součástí, umí i zrcadlit další funkce telefonu a většinou se dají ovládat i hlasem,“ říká opět Topol.