Po týdnech sopečné aktivity došlo k výbuchu sopky na Islandu. Ačkoli byla erupce očekávána, vulkanologové nepředpovídali, že bude tak velká.
V obavě z katastrofy úřady v listopadu evakuovaly téměř čtyři tisíce obyvatel rybářského města Grindavík poté, co oblast zasáhl seismický roj, který za 24 hodin zaznamenal více než tisíc zemětřesení.
Tento týden obyvatelé čekali, zda budou pravidla evakuace zrušena do Vánoc. Oblast zažila za poslední dva měsíce tisíce zemětřesení, ale jejich magnitudy se v posledním týdnu snížily, což vedlo některé odborníky k domněnce, že riziko výbuchu polevilo.
Erupce ale začala okolo desáté hodiny večer jen pár kilometrů od města a trhliny v zemi se táhly směrem k vesnici ležící asi 40 kilometrů jihozápadně od islandského hlavního města Reykjavíku, uvádí deník The Guardian. Trhlina byla dlouhá asi tři a půl kilometru a rychle se zvětšovala, dodává.
Místní policie uvedla, že v důsledku toho zvýšila stupeň pohotovosti, a civilní obrana země varovala veřejnost, aby se nepřibližovala k oblasti, než záchranáři vyhodnotí situaci. Na Islandu, který má méně než 400 tisíc obyvatel a asi 130 sopek, nejsou sopečné erupce ničím neobvyklým.
Od 19. století neuplynulo ani jedno desetiletí bez výbuchu, uvádí The New York Times. Současná seismická aktivita však zatím neovlivnila sopku Katla, která je jednou z nejznámějších v zemi a která od roku 1721 vybouchla již pětkrát.