V roce 2023 přibylo případů domácího násilí. Vyplývá to ze statistik intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím. Pracovníci těchto center navíc upozorňují, že u dětí vystavených domácímu násilí se zvyšuje riziko přenosu násilí.
V loňském roce policie využila institutu vykázání násilné osoby ze společného obydlí v 679 domácnostech s nezletilými dětmi. V roce 2022 bylo těchto případů o 119 méně. Přibylo i incidentů mezi rodiči, u kterých byly přítomny děti, a to o více než 300 případů.
„Táta pil a mámu mlátil. Pak se to otočilo. Máma začala s alkoholem také, využívala otcovy malátnosti a bila ho,“ vzpomíná na své dětství maminka čtyřleté Adélky, Johana, která je obětí domácího násilí. „Marek nemá ke skleničce daleko, pak dělá scény a tluče mě. A já už piju také. Uvědomuji si, že u všech našich hádek je i naše dcera. A že se schová v pokojíčku a pláče tam jako kdysi já,“ dodává smutně.
Na negativní dopady rostoucího trendu domácího násilí upozorňuje nová kampaň Asociace pracovníků intervenčních center ČR. Kampaň nese název Kolotoč násilí a snaží se zvýšit povědomí o fenoménu takzvaného transgeneračního přenosu násilí v partnerských vztazích.
„Domácí násilí se velmi často v rámci rodin přenáší z prarodičů na rodiče a dále na jejich děti,“ takto vysvětluje pojem „transgenerační přenos násilí“ předsedkyně asociace Martina Vojtíšková. Dle odbornice je dále na vině nežádoucí přebírání vzorů, silné tradiční stereotypy a sociální tlak okolí.