Nová studie spolku Arnika odhalila přítomnost škodlivých látek v plastových výrobcích denní potřeby. Nechybí mezi nimi plastové hrnky na kávu či sportovní lahve na kolo.
Do unikátního průzkumu bylo zahrnuto 31 vzorků zakoupených na českém trhu, mezi nimi i hobby náčiní, výrobky, které jsou zpravidla v kontaktu s dětskou potravou, plastové potravinové obaly, opakovatelně použitelné kelímky a také několik kusů výrobků sebraných v domácnostech.
Všechny produkty byly testovány na přítomnost několika UV stabilizátorů, jejichž účelem je zajistit vyšší odolnost plastů vůči působení světla. U lidí však mohou nepříznivě ovlivnit plodnost a prenatální vývoj.
Nejvíce škodlivin v zahradním náčiní
Až 17 ze 31 testovaných vzorků obsahovalo alespoň jeden ze škodlivých stabilizátorů. Mezi pozitivně testovanými výrobky je například zahradní květináč, postřikovač květin, nádržka na chemii do bazénu, kelímek do koupelny nebo dětské plastové nádobí. Přítomnost stabilizátorů hlásí také pět ze šesti potravinových obalů, čtyři z pěti cestovních hrnků nebo dvě ze tří lahví na vodu. Nejvíce škodlivých látek bylo nalezeno v malém zahradním náčiní, které obsahovalo všechny zkoumané stabilizátory.
„Naše studie ukazuje na fakt, že řada plastových materiálů je chemickou směsí řady problematických látek, které si zasluhují pozornost vzhledem k rizikům, která pro člověka představují,“ říká autorka studie Jitka Straková.