Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Karolína Fejtová
13. dubna 2024 13:05
Čas čtení 1:28

J. K. Rowling se opřela do hvězd z Harryho Pottera kvůli jejich podpoře trans osob

Kategorie:
Filmy a Seriály
Uložit Uložené
J. K. Rowling se opřela do hvězd z Harryho Pottera kvůli jejich podpoře trans osob
Zdroj: Getty Images/Mike Marsland

J. K. Rowling se opřela do celebrit, které podle ní „využily postavení, aby fandily tranzici nezletilých“. Spisovatelka se v minulosti stala terčem kritiky kvůli svým vyjádřením o transgender osobách.

Rowling na platformu X napsala dlouhý příspěvek o odborné zprávě, která se týká péče poskytované v Anglii pro transgender osoby mladší 18 let. Studii pediatričky Hillary Cass označila za přelomový okamžik. Píše se v ní, že důkazy k podpoře léčby pohlavní dysforie u dětí a dospívajících jsou „pozoruhodně slabé“.

Jeden z uživatelů X jí na vlákno odpověděl: „Jen čekám, až se ti Dan a Emma veřejně omluví... s bezpečným vědomím, že jim odpustíš...“ Radcliffe a Watson patří mezi herce, kteří se v roce 2020 vyslovili proti postoji Rowling k otázce genderové identity.

Autorka Harryho Pottera na komentář reagovala: „Obávám se, že ne. Celebrity, které se ztotožnily s hnutím, jež má v úmyslu narušit těžce vydobytá práva žen, a které využily své platformy k tomu, aby fandily tranzici nezletilých, si mohou ušetřit omluvu pro traumatizované lidi, kteří prošli detranzicí, a zranitelné ženy odkázané na prostory pro jedno pohlaví.“

Rowling se v minulosti stala terčem kritiky kvůli vyjádřením o trans osobách. „Pokud pohlaví není skutečné, neexistuje přitažlivost mezi stejným pohlavím. Pokud pohlaví není skutečné, tak smažete reálné zážitky žen na celém světě. Znám a miluji trans osoby, ale smazat koncept pohlaví znamená, že odstraníte schopnost mnohých smysluplně diskutovat o jejich životech. Říci pravdu není nenávistné,“ napsala tehdy na Twitter. Řekla mimo jiné to, že trans ženy by neměly být vpouštěny do prostor určených pouze pro ženy. 

9. května 2024 16:00 Čas čtení 1:41 Infografika: Patříme na Západ? V těchto pěti právech LGBTQ+ osob stále zaostáváme Infografika: Patříme na Západ? V těchto pěti právech LGBTQ+ osob stále zaostáváme

Mimo Watson a Radcliffa se proti výrokům Rowling vyjádřil i Rupert Grint, který si zahrál Rona Weasleyho v sérii Harry Potter, či Eddie Redmayne, hvězda filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

Ralph Fiennes, který hrál Voldemorta, bránil autorku a označil urážky, kterých se jí kvůli jejímu vyjádření dostalo, za nechutné a otřesné. Helena Bonham Carter, která hrála Bellatrix Lestrange, uvedla, že názory Rowling nepovažuje za transfobní, nýbrž že jen odráží její vlastní zkušenost se zneužíváním. Rowling totiž uvedla, že o transgender problematice promluvila částečně kvůli své osobní zkušenosti s domácím zneužíváním a sexuálním útokem.

Domů
Sdílet
Diskuse