Až u 52 procent českých gayů a leseb se vyskytuje alespoň jedna duševní porucha. Vyplývá to z nové studie publikované v prestižním časopise Epidemiology and Psychiatric Sciences.
„Na základě publikovaných výsledků jsme prokázali, že prevalence alespoň jedné současné duševní poruchy činila 18,85 procenta u heterosexuálních osob, 52,27 procenta u gayů nebo leseb, 33,33 procenta u bisexuálních osob a 25,93 procenta u sexuálně rozmanitějších osob,“ uvádí hlavní autor studie Michal Pitoňák.
Sebevražednost je u gayů a leseb až pětinásobná
Studie se zabývala také sebevražednými myšlenkami a chováním u lidí s různou sexuální orientací. Zatímco u heterosexuálních osob činí podíl lidí se sebevražedným chováním 5,73 procenta, u gayů a leseb je to 22,92 procenta, tedy pětinásobek.
Podle předchozích výzkumů nejsou tyto rozdíly zapříčiněny sexuální orientací. Z velké části se jedná o důsledek společenské stigmatizace, diskriminace a nedostatečného přijetí, které neheterosexuální lidé zažívají.
„Naše studie přináší spolehlivé důkazy o tom, že neheterosexuální lidé žijící v Česku mají ve srovnání s heterosexuálními lidmi výrazně horší duševní zdraví,“ říká Tomáš Formánek z pracovní skupiny psychiatrické epidemiologie a doktorand Univerzity v Cambridge, podle něhož je současná situace způsobena strukturálními faktory, jako je diskriminace, stigmatizace a menšinový stres.
Pomoci mohou systémové změny
Podle Michala Pitoňáka mohou ke změně stavu pomoci systémové změny, které by kromě poskytování lepší a citlivější péče vedly také k odstranění strukturální stigmatizace, která k duševnímu zdraví LGBTQ+ osob přispívá. „Jedním z takových řešení (...) je například zpřístupnění manželství pro LGBT+ páry,“ dodává Pitoňák.
Studie se zúčastnilo celkem 3063 respondentů, z nichž 2917 se přihlásilo k heterosexuální, 44 k homosexuální, 48 k bisexuální a 54 k jiné sexuální orientaci.