Může za to rozdíl v komunikaci, technice, rychlosti a ochotě riskovat.
Studii uveřejnil časopis Annals of Internal Medicine, upozornil na ni mimo jiné třeba server NBC News. Ukázala, že u hospitalizací žen starších 65 let jich 8,38 procenta zemře do třiceti dní, pokud je ošetřuje lékař muž, oproti 8,15 procenta u lékařek žen.
Zdá se ti to jako malý rozdíl? Ne tak docela, v americké praxi to znamená na pět tisíc lidských životů. Výzkumníci a výzkumnice měli také poměrně velký vzorek, zahrnuli na 800 tisíc hospitalizací mezi lety 2016 a 2019.
A co tedy může za takovou propast? „Další studie naznačují, že u žen je méně pravděpodobné, že se setkají s neporozuměním, nedorozuměním a předsudky, pokud je ošetřují lékařky,“ uvedl hlavní autor studie doktor Atsushi Miyawaki z Tokijské univerzity.
Ženská bolest je také například od mužů často podhodnocována, ženy často dostávají chybnou diagnózu. Právě lékaři muži ženskou bolest častěji podceňují. Miyawaki také tvrdí, že muži nemají o specificky ženských problémech dostatečné povědomí. Roli hraje samozřejmě i fakt, že ženy se v péči lékařky často cítí lépe.
Takové případy se dějí celosvětově. U nás v Refresheru se tématu rozdílu v péči na základě genderu věnuje Adéla Ježková, přečti si třeba její osobní článek o rakovině, kdy se k diagnóze dostávala nepřiměřeně dlouho.