Chtěla upozornit na změnu klimatu, v sobotu ji na místě zatkla francouzská policie.
K akci se přihlásila na svých sociálních sítích skupina Riposte Alimentaire. Ve vyjádření uvedla, že malba, kterou tu původní překryla, znázorňuje makové pole v roce 2100.
„Takto by to pravděpodobně namaloval Claude Monet v roce 2100, pokud do té doby nebudou přijata radikální opatření k zastavení klimatických změn. Připomeňme, že tento scénář IPCC není nejpesimističtější, protože počítá s více než čtyřstupňovou odchylkou,“ vysvětlují aktivisté.
Aktivisté upozorňují, že na konci století by se jižní Evropa mohla podobat Sahaře a z Himálaje zmizí sníh. Apelují na opatření v oblasti udržitelného zemědělství. „Zemědělství je zodpovědné za 21 % národních emisí skleníkových plynů. Přesto existuje spravedlivé a udržitelné řešení. Kampaň Riposte Alimentaire požaduje zavedení systému sociálního zabezpečení pro potraviny po vzoru systému sociálního zabezpečení z roku 1946,“ požadují.
Monetův obraz dokončený v roce 1873 znázorňuje makové pole, na kterém se prochází lidé s deštníky. Dílo vystavují v Muzeum Orsay na speciální výstavě nazvané Paříž, 1874, vynalézání impresionismu, jehož byl právě Monet hlavním představitelem.
Dílo nebylo nevratně poškozeno, uvedla s odkazem na vyjádření pro francouzskou tiskovou agenturu AFP místní televize France24. Výstava je podle ní nadále veřejnosti přístupná a muzeum podá trestní oznámení.
Skupina už v minulosti demonstrativně polila nebo pomalovala další díla, například Monu Lisu nebo další kousky v Louvru či Orsay. Uvádí, že umění miluje, ale že pokud nebudou podniknuty kroky v otázkách změny klimatu, tak v budoucnu na hořící planetě nebude co malovat.