Na oběžnou dráhu má tento rok zamířit první dřevěný satelit. Jeho hořlavost může být vesmírnému prostoru okolo Země prospěšná. Informaci přinesly Seznam Zprávy.
Družici, která nese jméno LignoSat, vyrobili výzkumníci z japonské Kjótské univerzity společně s dřevařskou společností Sumitomo Forestry. Satelit má tvar krychle s délkou hrany pouhých 10 centimetrů a je výjimečný svým materiálem.
Krychle je vyrobena převážně z magnoliového dřeva, její konstrukce je hliníková. Díky tomu, že je ze dřeva, může pomoct s vesmírným odpadem okolo Země, který je tvořen i nefunkčními družicemi. Momentálně jich okolo planety krouží zhruba deset tisíc, v nedaleké budoucnosti by se mohlo jednat až o několik desítek tisíc.
Nynější často používané družice Starlink mají životnost tři až sedm let, poté začnou postupně padat do atmosféry. Nejčastěji se z oběžné dráhy dostávají tím, že shoří, při čemž ale dochází k uvolňování látek, které mohou negativně ovlivňovat jak klima, tak i ozonovou vrstvu.
Nový satelit LignoSat vzhledem ke svému dřevěnému základu uvolní při hoření jen vodní páru a oxid uhličitý. Dřevo navíc neblokuje rádiové vlny. Družice by se do vesmíru měla dostat v září tohoto roku. Na oběžné dráze by měla vydržet půl roku až rok.