Unikátní lékařský zákrok provedl tým odborníků Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). Ještě v děloze matky provedly operaci plodu s vývojovou vadou bránice.
V rámci zákroku zavedli lékaři do dýchacích cest plodu balónek o velikosti slzy. Plod je ve 30. týdnu těhotenství, operace tak probíhala nitroděložně. Operovaný plod trpí vrozenou brániční kýlou.
V bránici je příliš velký otvor, kterým se z břišní dutiny tlačí do hrudníku břišní orgány, což vede ke špatnému vývoji plic. V takovém případě může mít novorozeně po narození problémy s dýcháním. Tyto důsledky vrozené vady potlačil právě zavedený balónek, který zajistil zvětšení plic.
Úspěšný zákrok probíhal ve dvou fázích. Během první operace, jež trvala přibližně dvě hodiny, lékaři zavedli do dýchacích cest plodu balónek. Po necelém měsíci byl pak při druhém zákroku balónek odstraněn. Celý proces usnadní následnou péči o novorozence po porodu. Třetí operace čeká novorozence až po porodu. Chirurgicky mu bude defekt v bránici uzavřen.
„Jsem hrdý na své kolegy, kteří posouvají hranice medicíny a dávají šanci na záchranu života již v děloze matky. Stejně tak na Perinatologické centrum Ústavu pro péči o matku a dítě, jediné pracoviště, které je v České republice schopno zmíněný výkon těhotným ženám s vrozenou vývojovou vadou bránice u plodu nabídnout,“ říká ředitel ÚPMD Jaroslav Feyereisl.
Vrozenou brániční kýlou trpí jeden ze čtyř tisíc plodů. Po porodu mají ti, kteří jí trpí, zásadní problémy s dýcháním. Doposud až 30 procent novorozenců s touto vadou po porodu umíralo. Nový zákrok ovšem tuto skutečnost může změnit.