Navzdory sankcím vzrostla ruská ekonomika o 4,7 procenta v prvním pololetí roku 2024.
- Ekonomický expert ruského ministerstva Dimitrij Biričevskij tvrdí, že sankce Západu uvalené na Rusko zůstanou v platnosti celá desetiletí. Nezmění se to podle něj ani v případě, že dojde k mírovému urovnání situace na Ukrajině.
- Biričevskij diskutoval na fóru v Moskvě. Diskuse s názvem „Sankce proti Rusku – vpřed a donekonečna“ je součástí širších rozhovorů o tom, zda by země měla usilovat o zmírnění sankcí, nebo je přijmout jako dlouhodobou realitu a najít způsob, jak je obejít.
- Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že v rámci podmínek pro mír žádá i zrušení všech sankcí uvalených na Rusko.
Proč je to důležité: Rusko napadlo Ukrajinu před více než 2 a půl lety. Sankce uvalené na Rusko mají za cíl ekonomicky oslabit zemi, omezit její schopnost financovat válku. Také mají zvýšit vnitřní tlak na ruskou vládu. Západ podporuje Ukrajinu a snaží se donutit Rusko k ukončení vojenské invaze.
Citát: „Toto je příběh pro nadcházející desetiletí. Bez ohledu na vývoj a výsledky mírového urovnání s Ukrajinou jde ve skutečnosti jen o záminku,“ tvrdí Biričevskij.
Širší kontext: Rusko se po invazi na Ukrajinu v únoru 2022 stalo zemí s největším počtem sankcí ze strany Západu, čímž předběhlo i Írán či Severní Koreu. Navzdory tlaku ruská ekonomika v prvním pololetí letošního roku vzrostla o 4,7 procenta.
Biričevskij ale prohlásil, že sankce přinesly i určité výhody, protože přinutily Rusko restrukturalizovat své hospodářství a vyrábět více zboží s přidanou hodnotou, které se dříve dováželo ze západních zemí. Podle něj však „spirála sankcí“ bude i nadále způsobovat problémy, protože regulační orgány Západu se zaměřují na odvětví, která dosud nebyla sankcionována.
Moskva si vyměňuje informace o strategiích s dalšími sankcionovanými zeměmi, jako jsou Írán, Severní Korea či Venezuela, s cílem vytvořit mezinárodní „protisankční“ koalici, která bude společně odolávat tlaku západních zemí, dodal Biričevskij.