Ve vodách se nejčastěji vyskytují dva druhy.
- Na pobřeží Costa Brava, ve španělském letovisku na severovýchodě země, bojují s invazí medúz. Důvodem je vyšší teplota moře, píše deník The Guardian.
- Zvyšující se teplota vody usnadňuje živočichům rozmnožování.
- Od května do srpna vyhledalo lékařskou pomoc téměř 7 500 lidí, kteří byli popáleni medúzou. To je o 41 procent více než v loňském roce.
- Vzhledem ke zhoršující se situaci vytvořili Španělé mapu, která zaznamenává výskyt medúz.
„Všechny výzkumy ukazují, že počty medúz jsou cyklické a v některých letech je jich mnohem více než v jiných. Na pobřeží Costa Brava však vidíme, že se cykly zkracují. Cyklus let s hojným výskytem medúz se zkracuje u některých druhů z osmi nebo deseti let na pouhé dva roky,“ uvedla Macarena Marambio, vědecká pracovnice z Ústavu mořských věd v Barceloně.
Ve vodách jsou nejčastěji pozorovány druhy Cotylorhiza tuberculata a Rhizostoma pulmo. Na plážích v jižním Katalánsku spatřili také medúzy blízko podobné Měchýřovce portugalské, jejíž žahnutí je obzvláště bolestivé.
Kromě klimatických změn má na rozmnožování medúz vliv také nadměrný rybolov, který snižuje počet predátorů, výstavba vlnolamů, umělých pláží a přístavů.