Emise datových center Amazonu, Apple, Google, Microsoft a Meta jsou o 662 procent vyšší, než oficiálně uvádějí.
Zavádějící metriky
O problému informoval deník The Guardian. Noviny na základě dat z let 2020 až 2022 zjistily, že emise interních datových center by mohly být téměř osmkrát vyšší, pokud by se místo kreativního účetnictví používaly metriky založené na poloze.
Kreativní účetnictví umožňuje společnostem uvádět jejich dopad na životní prostředí lepší, než ve skutečnosti je. Klíčovou součástí kreativního účetnictví je využívání certifikátů obnovitelné energie. Tyto certifikáty umožňují firmám tvrdit, že nakupují udržitelnou energii, aby pokryly část své spotřeby elektřiny. Háček je ale v tom, že dotyčná obnovitelná energie nemusí být používána zařízeními společností. Místo její výroby i spotřeby může být kdekoliv v zemi.
Jako země by se společnosti umístily na 33. místě s nejvyššími emisemi
Přesnější obraz o emisích spojených se skutečně spotřebovanou energií poskytují metriky založené na poloze. Z těch vyplývá, že pokud by Amazon, Apple, Google, Microsoft a Meta tvořily jednu zemi, v roce 2022 by se umístily na 33. místě v žebříčku s nejvyššími emisemi.
Find more statistics at Statista
Příčku číslo 33 v současné době zaujímají Filipíny, po nich následují Nizozemí a Ukrajina. Technologičtí giganti by tak ve škodlivém dopadu na naši atmosféru předběhli i druhou největší evropskou zemi.
Například společnost Meta v roce 2022 vykázala v rámci kreativního účetnictví emise produkující 273 metrických tun oxidu uhličitého, pokud by byla použita metrika založená na poloze firmy, emise by se zvýšily na 3,8 milionu metrických tun. Podobně společnost Microsoft přiznala ve stejném roce emise 280 782 metrických tun oxidu uhličitého, ve skutečnosti je to ale 6,1 milionu metrických tun.
Hrozbu představuje i umělá inteligence
Umělá inteligence v datových centrech je navíc mnohem energeticky náročnější než klasické cloudové aplikace. Dotaz pro ChatGPT potřebuje desetkrát více elektřiny než Google vyhledávání. S rostoucí popularitou umělé inteligence se předpokládá růst spotřeby elektřiny datových center do roku 2030 o 160 procent.
Navzdory tomu všech pět velkých technologických firem prohlásilo uhlíkovou neutralitu, ačkoli Google toto označení loni zrušil a Amazon oznámil, že svůj cíl splnil o sedm let dříve.