Zabití vůdce palestinské teroristické organizace Hamás Jahjáa Sinvára je podle českého premiéra Petra Fialy dobrou zprávou, protože jde o člověka zodpovědného za řadu teroristických útoků. Fiala to novinářům řekl v Bruselu po konci summitu Evropské unie.
Ve středu došlo k zásadnímu momentu války na Blízkém východě. Lídr teroristické organizace Jahjá Sinvár byl zabit náhodou, když na něj izraelští vojáci (IDF) narazili při běžné hlídce v Rafáhu na jihu Pásma Gazy v jednom z domů. O den později došlo k potvrzení jeho identity. Sinvár byl mimo jiné strůjcem hrůzného útoku na Izrael ze 7. října 2023, k jeho zabití tak došlo v podstatě přesně o rok později.
Čerstvě zveřejněný videozáznam z dronu pak ukazuje poslední chvíle šéfa hnutí Hamás, když těsně před smrtí hodí klackem. Na dalších záběrech lidé z města Ašdod tleskají a pískají, když se dozvěděli o Sinwarově smrti.
Příbuzní 101 rukojmích, kteří jsou stále zadržováni v pásmu Gazy, oznámení rovněž uvítali, ale zároveň požadovali zintenzivnění úsilí o návrat svých rodinných příslušníků. „S masovým vrahem Sinvarem jsme si vyřídili účty, ale... pokud nezachráníme životy a nepřivedeme je domů, nebude to skutečné uzavření, nebude to úplné vítězství,“ řekl podle TASR otec jednoho z rukojmích listu Jerusalem Post.
Reakce politků
Ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X napsal, že právě Sinvár měl hlavní zodpovědnost za zrůdnosti provedené teroristy loni 7. října v Izraeli. „Doufám, že pozůstalí těch, které má na svědomí, budou usínat s nadějí, že svět je bezpečnější.“
Podle amerického prezidenta Joea Bidena se Sinvárovou smrtí nyní otevřela šance na mír v Pásmu Gazy bez Hamásu u moci. Izraelský premiér Benjmanin Netanjahu však záhy zdůraznil, že válka v Gaze nekončí, prioritou je osvobození všech Hamásem unesených a stále zadržovaných rukojmí. Podle Íránu naopak smrt lídra Hamás jen „posilní ducha odporu“ v regionu.