Onemocnění bylo jen letos zaznamenáno již v 19 afrických zemích.
Počet případů opičích neštovic (mpox) na africkém kontinentu vzrostl od loňského roku o více než 500 procent, vyplývá z údajů Afrického centra pro kontrolu nemocí zveřejněných ve čtvrtek. TASR o tom informuje podle zprávy agentury Reuters.
Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila v srpnu šíření mpoxu v afrických státech za stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. „Situace stále není pod kontrolou, obecně jsme nadále na vzestupu,“ řekl Ngashi Ngongo z Afrického centra pro kontrolu nemocí.
V letošním roce bylo zaznamenáno v 19 afrických zemích více než 48 000 předpokládaných případů mpox včetně 1048 úmrtí. Střední Afrika, která je nejvíce postižena epidemií, představuje 85,7 procenta případů a 99,5 procenta úmrtí na kontinentu.
Mpox je infekční onemocnění, které se přenáší blízkým kontaktem včetně pohlavního styku. Symptomy mpox zahrnují vyrážky, horečku, zimnici, otok lymfatických uzlin, vyčerpanost, bolesti svalů, zad a hlavy, jakož i respirační příznaky. Úmrtí na mpox je v zemích s vyspělým zdravotnictvím vzácné.
Nová varianta známá jako Clade Ib byla zaznamenána také v Británii, Švédsku a Německu.
Ngongo vyzval k pokračování politické angažovanosti a další finanční podpoře boje proti opičím neštovicím.
„Nechceme, aby se z onemocnění mpox, zejména kmene Ib, stala pandemie pohlavního onemocnění, která by byla mnohem závažnější než COVID-19,“ dodal.
Podle WHO je varianta Ib nakažlivější a nebezpečnější než předchozí varianty mpox. Existují vakcíny proti neštovicím, které jsou účinné i proti mpox, přičemž snižují riziko propuknutí onemocnění a zmírňují jeho průběh.