V roce 2021 soud Shellu nařídil, aby do roku 2030 snížil emise oxidu uhličitého o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Nyní ale odvolací soud v Haagu toto nařízení zrušil.
Neziskové organizace v čele s Millieudefensie (nizozemští Přátelé Země), Greenpeace společně se sedmnácti tisíci nizozemskými občany a občankami v roce 2019 požadovaly, aby Shell snížil emise o zmiňovanou úroveň. Odůvodňovaly to tím, že ochrana životního prostředí a potlačování dopadů klimatické krize jsou základním lidským právem.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu jejich požadavky tehdy potvrdil.
V odvolacím řízení jim nyní dal znovu za pravdu, ale odmítl britské ropné společnosti určit pětačtyřicetiprocentní povinnost. Zdůvodnil to tak, že v oblasti změn klimatu neexistuje konsensus na konkrétní úrovni. Uvedl také, že Shell už na snížení emisí pracuje.
Ředitel Shellu se na stránkách společnosti vyjádřil, že je s takovým výsledkem spokojený. „Jsme rádi za rozhodnutí soudu, které je podle nás správné pro globální energetickou transformaci, Nizozemsko i naši společnost,“ řekl Wael Sawan.
Spor ale úterním rozsudkem zřejmě nekončí. „Je to maraton, ne sprint a závod ještě není u konce,“ naznačil další plány zástupce žalující skupiny Donald Pols BBC.
Světová média také připomínají, že klíčový rozsudek přišel přesně v době, kdy se v azerbajdžánském Baku odehrává klíčová konference OSN o změně klimatu COP29.