17. listopadu si připomínáme výročí událostí z roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Babiš se navezl do elit, na prezidenta pískali, vládní strany apelovaly na ochranu demokracie.
Jak se k výročí vyjádřily české politické špičky? Rozmíšku vyvolal hned ráno šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
„Dnes ti, kteří se označují za jediné demokraty a elitu, znovu chtějí společnost ‚ochraňovat‘. Používají tytéž metody jako komunisté. Taky mluví o zlu a hrozbě. Straší. Skutečný důvod ale je, že se také bojí o svá koryta,“ napsal ráno na X bývalý premiér.
Vyjádřil svou úctu k těm, kteří před 35 lety měli odvahu a sílu věci změnit. „Komunisté se báli Západu a vykreslovali ho proto lidem jako největší zlo a hrozbu, před kterou je třeba společnost ochránit. Všichni víme, že opak byl pravdou. Báli se jen o sebe,“ dodal pak ale kritiku. Podle něj ostatní vráží klín do naší společnosti a snaží se ji rozdělit.
Obavy z extremistů
K výročí se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). „Od tohoto historického momentu uplynulo už 35 let, a přesto nemůžeme s jistotou říct, že demokracie je vybojována jednou provždy. Občas dnes slyším názor, že komunistický režim nebyl tak špatný – že prý potraviny byly levnější, že život byl jednodušší, školy byly lepší školy nebo jsme měli kvalitnější zdravotnictví, zkrátka že se lidem žilo lépe,“ napsal předseda vlády.
„Je to úplný nesmysl a obrovská historická lež. Lidem se nežilo lépe. Komunistický režim, to byla chudoba, represe a beznaděj. A jediné, co slibují extremistické strany, je návrat k těmto dobám,“ vymezil se ve svém příspěvku na X.
Stručně se vyjádřila Markéta Pekarová Adamová. „Vzdáváme tak hold všem, kteří před 35 lety měli odvahu postavit se za svobodu a demokracii. Hodnoty, které ani dnes nesmíme brát jako samozřejmost,“ připsala k fotce sněmovny osvícené v barvách trikolory.
Na péči o demokracii apeloval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Abychom poselství Listopadu 1989 naplnili, neměli bychom rezignovat na aktivitu. Nesmíme propadat iluzi, že demokracie je nudnou samozřejmostí. Musí se o ni pečovat, často ji i bránit. Před rezignací a svody totalitní jednoduchosti,“ připomněl ve svém vzpomínání na listopad 1989.
Pískot na Národní třídě
Na ministra vnitra při pokládání věnce na Národní třídě někteří přítomní pískali. Podobné přivítání dostal i prezident Petr Pavel, kterého někdo oslovil i jako „zrádce“. Jiní mu naproti tomu děkovali a tleskali. Konfliktům na místě brání několik policistů, píše například iDnes.
„Sedmnáctý listopad není abstraktní symbol, ale připomínka toho, že máme příležitost budovat svou zemi i život podle sebe,“ sdělil prezident.