Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Ella Petrová
2. prosince 2024 v 13:42
Čas čtení 1:12

Ropné státy zamezily přijetí plastové úmluvy. Snížila by výrobu plastů o 75 procent

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Ropné státy zamezily přijetí plastové úmluvy. Snížila by výrobu plastů o 75 procent
Zdroj: Unsplash/tanvi sharma/volně k užití

Ropné státy se odvolaly a globální plastová úmluva je tak odročena.

Že svět má obrovský problém s plastovým odpadem, asi nemusíme připomínat. O jeho řešení se diskutovalo na páté schůzi Mezivládního vyjednávacího výboru OSN v jihokorejském Busanu. Na programu bylo i historické jednání o Globální plastové úmluvě, která mohla zásadně přispět k ochraně našeho zdraví i životního prostředí.

Ani 3 miliony podpisů lidí z celého světa a snaha ekologických organizací jako Greenpeace nebo WWD ale nepomohly k uzavření takové smlouvy. Při jednání získaly převahu ropné státy a fosilní společnosti. Saúdská Arábie například vstoupila s tvrzením, že mikroplasty nijak neškodí lidskému zdraví – i když je negativní dopad mikroplastů potvrzený řadou vědeckých studií.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený ARNIKA (@arnikaorg)


Státy měly problém společně se domluvit na poměrně zásadních věcech, tím pádem se nic nevyřešilo a vyjednávat se bude nadále, nejdříve však v roce 2025. Problém je v tom, že se nerozhoduje podle hlasování většiny, ale souhlasem všech zúčastněných zemí. Toho využily ropné státy jako zmíněná Saúdská Arábie.


Přesto se úmluva pouze odkládá a je tu naděje na nějaké řešení. Plastovou krizi je nutné řešit, je třeba myslet na naše zdraví a životní prostředí.

Jak podle Greenpeace vypadá Globální plastová úmluva

Cílem úmluvy je řešit plastovou krizi komplexně. To znamená regulovat plasty v celém jejich životním cyklu – od výroby, přes spotřebu, až po likvidaci. Mezi klíčové body patří:

  • Skoncovat se znečištěním plasty ve všech fázích jejich životního cyklu, od výroby až po likvidaci, s cílem chránit životní prostředí a lidské zdraví.
  • Stanovit právně závazný cíl snížit produkci plastů alespoň o 75 % do roku 2040, aby bylo možné udržet oteplování pod hranicí 1,5 °C.
  • Postupně odstranit jednorázové plasty, počínaje nejproblematičtějšími výrobky, jako jsou plastové sáčky na jednorázové dávky (sáčky typu „sachet“).
    Podpořit spravedlivý přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku bez odpadu, založenou na opětovném použití.
  • Ukotvit tento přístup pevně v ochraně lidských práv, která upřednostňuje lidské zdraví, spravedlnost a snižuje nerovnosti.
Domů
Sdílet
Diskuse